Niejedna Pani domu staje przed dylematem odświeżenia pościeli. Po kilku sezonach intensywnego użytkowania zabiegi te są wręcz wskazane - głównie ze względów higienicznych. Co robić, aby pościel ładnie pachniała, ale i wyglądała? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na to, by poszewki wyglądały tak, jak w dniu, w którym po raz pierwszy zostały przez nas użyte.
Spis treści
- Jak szybko odświeżyć pościel? Postaw na wietrzenie
- Jak zdezynfekować pościel?
- Co zrobić, aby pościel ładnie pachniała?
Jak szybko odświeżyć pościel? Postaw na wietrzenie
Jedną z najbardziej znanych metod na to, jak odświeżyć pościel, bez względu, z czego jest wyprodukowana, jest jej wietrzenie. Starajmy się przynajmniej raz na tydzień pozostawić poszewki na świeżym powietrzu, co najmniej przez dwie godziny. Latem możemy to czynić znacznie dłużej, nawet przez cały dzień. Jedynym warunkiem jest to, by dzień był słoneczny i dość wietrzny jednocześnie. Pamiętajmy przy tym jednak, by kołdrę i poduszki ułożyć w lekko zacienionym miejscu. Wystawienie jej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne może doprowadzić uszkodzenia nici tkaniny. Z kolei pod koniec wietrzenia, przed wniesieniem jej do sypialni, porządnie należy ją wytrzepać (by z powrotem nadać jej miękkości i uniknąć sztywności po całym dniu przebywania na słońcu) - trzepaczką lub specjalną trzcinką. By pościel nie zawilgotniała, nie zapomnijmy wnieść jej domu przed zachodem słońca.
Jak zdezynfekować pościel?
Dezynfekcja pościeli to dość prosty zabieg, który również należy wykonywać regularnie. Zaleca się dezynfekowanie pościeli przynajmniej dwa razy w roku i koniecznie po każdej przebytej chorobie. Jak to wykonać?
Zacznijmy od prostej zasady, czyli systematycznego prania. Ten jakże prosty i metodyczny zabieg, jest podstawową metodą w walce z rozwojem bakterii, alergenów i zarazków. Starym, sprawdzonym sposobem na dezynfekcję pościeli jest także jej wygotowanie lub pranie w pralce w wysokiej temperaturze 90 stopni. W tak wysokiej temperaturze większość bakterii i roztoczy ginie. Pościel równie dobrze można umieścić w dużej misce lub wannie i zalać wrzątkiem z dodatkiem olejku zapachowego, np.z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze. Sposób ten możemy wzbogacić niezastąpionymi środkami naszych mam i babć, czyli roztworem z sody i octu. Wystarczy dosłownie jedna szklanka octu i szklanka sody. Tę miksturę należy wlać do gorącej wody i moczyć pościel przez około pół godziny. Po upływie tego czasu pościel należy intensywnie wypłukać i wycisnąć. Tą jakże prostą metodą możemy śmiało posługiwać się przed każdym praniem, by zdezynfekować pościel.
Do kolejnych ze sposobów na to jak zdezynfekować pościel, należy pranie pościeli w specjalnych środkach dezynfekujących. Ich działanie cechuje się rezultatami przynoszącymi pożądany skutek. Ich użycie nie wymaga stosowania wysokich temperatur. Te efektywne preparaty na ogół wykorzystywane są w pensjonatach i hotelach, dlatego używając ich w domu pamiętajmy tylko o tym, by wykonywać to maksymalnie bezpiecznie.
Co zrobić, aby pościel ładnie pachniała?
Przyczyn nieprzyjemnego zapachu pościeli jest wiele. Mogą nim być barwniki - z którymi rozprawimy się już podczas pierwszego prania. Okazuję się jednak, że błędy, jakie popełniamy podczas prania, suszenia i przechowywania to siły sprawcze, które mogą mieć podłoże niemiłych woni. Pamiętajmy, że trzymanie jej w koszu z innymi zabrudzonymi i zawilgoconymi ubraniami, zwłaszcza ręcznikami to niewybaczalny błąd. Kardynalnym jest z kolei pranie jej z innymi rzeczami, np. ścierkami lub odzieżą wierzchnią. Co zrobić, aby pościel ładnie pachniała?
Ładny zapach pościeli zapewni nam też jej właściwe przechowywanie. Aby zapewnić miłą woń bieliźnie pościelowej należy ją także porządnie wysuszyć i wyprasować. Następnie zapewnić jej osobną, dobrze wentylowaną szafkę i… używać naprzemiennie, by długo nie zalegała w szafie. Warto też wiedzieć, jak często zmieniać pościel, aby była pachnąć i świeża. Tyle wystarczy, by cieszyć się świeżą i piękną pościelą przez długi czas.