Jak często powinno się zmieniać pościel?

0
jak często zmieniać pościel

Wiele osób, szczególnie w okresie zimowym, nie wyobraża sobie udanego snu bez ciepłej, otulającej ciała pościeli. Równie wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pościel stanowi idealne miejsce do rozwoju bakterii, roztocza i grzybów. Piorąc zasłanie dostatecznie często, zachowamy odpowiednią higienę ciała oraz snu. Zatem co ile zmieniać pościel i jak często ją prać? Na te i inne przydatne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego należy zmieniać pościel systematycznie?

Przede wszystkim częsta zmiana pościeli jest konieczna ze względu rozwijające się w niej roztocza. Pierzyna stanowi idealne siedlisko dla pajęczaków, które mają pod dostatkiem wszelkiego rodzaju pożywienia w postaci ludzkiego naskórka. Już sam fakt spania w martwym naskórku brzmi niezbyt przyjemnie. Gdy dodamy do tego pasożyty, możliwe resztki jedzenia lub sierść domowych pupili, niezbyt często wymieniana pościel przestaje wydawać się takim świetnym miejscem na odpoczynek.

W rzadko pranej pościeli mogą znaleźć się również miliony bakterii, które przyczyniają się do wielu schorzeń. Wymiana pościeli jest zatem konieczna, aby uniknąć niechcianych chorób.

co ile powinno się zmieniać pościel

Co ile zmieniać pościel?

Brudna pościel przez sporą część osób jest wymieniana raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Czy taka systematyczność zmiany pościeli jest wystarczająca? Tak naprawdę nie ma jednoznacznych wytycznych co do dni lub tygodni wymiany. Najczęściej jednak specjaliści zalecają, aby regularna zmiana pościeli odbywała się raz na 2 tygodnie.

Przy częstotliwości wymiany pościeli musimy również wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny, ponieważ w dużym stopniu to od nich zależy czystość pościeli. Jeśli zauważamy plamy, spore ilości sierści lub kurzu, komplet pościeli należy wymienić tak szybko, jak jest to tylko możliwe. Należy również pamiętać, że w czasie dużych upałów pościel także lepiej wymieniać częściej, ponieważ okres letni jest momentem, gdy nasze ciała pocą się znacznie szybciej.

Co ile powinno się zmieniać pościel w łóżku dziecka?

Znacznie częściej niż w przeciągu 14 dni powinno się zmieniać pościel zarówno u niemowląt, jak i ludzi starszych i chorych, którzy sporą część czasu spędzają w łóżku. Ze względu na swoją kruchość, małemu dziecku należy zapewnić delikatne i bezpieczne otoczenie, w tym również pościel. W przypadku niemowląt najlepiej prać pościel co najmniej raz w tygodniu.

Pościel małego dziecka należy jednak wymieniać każdorazowo w czasie oraz po chorobie, przy odpieluchowywaniu oraz przy ulewaniu i wszystkich podobnych sytuacjach. Po każdym praniu dziecięcej pościeli należy także dokładnie zdezynfekować pościel poprzez wyprasowanie jej żelazkiem o temperaturze podanej na metce.

co ile zmieniać pościel

Czym grozi zbyt rzadka zmiana pościeli?

Lekarze alarmują, że przeciętny Polak nie zmienia pościeli częściej niż raz w miesiącu. To stanowczo zbyt rzadka zmiana pościeli, co może narazić nie tylko siebie, ale również najbliższych na liczne, czasami wręcz niebezpieczne choroby. Rzadkie zmienianie pościeli przyczynia się do ryzyka zachorowania na astmę, katar alergiczny, a nawet egzemę. Uwarunkowane jest to przede wszystkim odchodami pozostawionymi przez pajęczaki, które zawierają groźne alergeny i unoszą się w powietrzu.

Rzadko prana poszewka, a tym samym silne działanie roztoczy mogą okazać się groźne w przypadku alergików oraz osób zmagających się ze schorzeniami skórnymi (m.in. trądzik). W tej sytuacji jedynym sposobem na zapobieganie ostrym reakcjom alergicznym jest częste zmienianie pościeli oraz wielokrotne pranie w odpowiednio wysokiej temperaturze.

Z czym i jak często prać pościel?

Oczywiście pytanie „co ile zmieniać pościel” jest ściśle związane z pytaniem „co ile prać pościel”. Najlepiej zatem prać pościel zaraz po jej zmianie, czyli co 2 tygodnie – unikamy wtedy kłopotu z gromadzeniem prania lub brakiem miejsca na suszarce. Niektórzy mają jeden, ulubiony komplet pościeli, dlatego piorą go od razu i jeszcze w ten sam dzień znów zakładają na kołdrę. Jest to oczywiście bardzo ekonomiczne rozwiązanie, również w przypadku braku miejsca na przechowywanie dość obszernych tkanin. Jeśli ktoś ma w zapasie kilka kompletów pościeli, natychmiastowe pranie nie jest konieczne, jednak nie zaleca się również długiego przechowywania brudnych rzeczy.

Jeśli obecny kolor pościeli uważamy za świetny, warto pamiętać, aby podczas prania oddzielić białą pościel od kolorowej. Należy również oddzielić zasłanie od wszystkich elementów garderoby, ręczników i ścierek, a wszystkie poszewki prać na „lewej stronie”. Tym sposobem unikniemy zarówno widocznych na tkaninie otarć od bębna, jak i szybkiego wyblaknięcia koloru.

Lepsza wysoka czy niska temperatura?

Pranie w wyższej temperaturze skutecznie usuwa z pościeli wszelkie drobnoustroje, dlatego przy zakupie warto zdecydować się na droższy, ale wysokiej jakości materiał. Tylko odporne na wysokie temperatury i zniszczenia tkaniny nie zostaną uszkodzone po pierwszym praniu.

Dodatkowo, aby upewnić się, że wszystkie roztocza zostały usunięte, pościel warto wypracować żelazkiem o temperaturze bliskiej 100 stopni. Dzięki temu mikroskopijne stworzenia, którym udało się wcześniej przeżyć, teraz z pewnością nie będą obecne na zasłaniu.

jak często zmieniać pościel

W jakiej temperaturze prać i prasować pościel?

Bez względu na to, jak często będziemy prać pościel, należy wziąć pod uwagę sposób prania różnych materiałów. Każdy z materiałów przewiduje zupełnie inną temperaturę prania. W przypadku najbardziej popularnych materiałów pościelowych wygląda to następująco:

  • pościel bawełniana – jest mocna i bardzo trwała, dlatego świetnie znosi wyższą temperaturę prania: bez problemu możemy ją wyprać w temperaturze 60-90 stopni;
  • pościel z satyny bawełnianej – jest znacznie delikatniejsza, dlatego zużyte poszewki należy wyprać w temperaturze 40-60 stopni;
  • pościel satynowa – podobnie jak w przypadku satyny bawełnianej, materiał jest delikatny i trzeba na niego uważać, więc taki materiał najlepiej prać w 40 stopniach;
  • pościel flanelowa – najlepiej prać ją w pralce w 40 stopniach i odpuścić pranie ręczne, ponieważ flanela po nasiąknięciu wodą jest ciężka, co może sprawić trochę kłopotu;
  • pościel z kory – z powodzeniem materiał można wyprać w pralce 60 stopniach, jednak zaleca się co jakiś czas przeprać go ręcznie, aby uniknąć szybkiego zniszczenia i przecierania.

FAQ

1. W jakiej temperaturze prać pościel?

Po zmianie pościeli zużyte poszewki zaleca się prać w temperaturze minimum 40 stopni, jedna najlepszą temperaturą będzie 60 lub nawet 90 stopni. Wówczas im wyższa temperatura, tym większa szansa na usunięcie wszelkich drobnoustrojów.

2. Jak często zmieniać pościel?

Regularna wymiana pościeli ma znaczący wpływ na zdrowie. W poszewkach gromadzą się liczne bakterie, grzyby i roztocza. Oprócz tego znajdują się w niej fragmenty naskórka i sierść zwierząt. Aby zadbać o swoje zdrowie, zmianę pościeli powinniśmy zaplanować przynajmniej raz na dwa tygodnie.

3. Kiedy wymienić kołdrę i poduszkę?

Zarówno kołdrę, jak i poduszkę zaleca się wymienić po około 2 latach użytkowania. Jasnymi sygnałami do koniecznej wymiany zasłania będzie zmiana koloru poszycia kołdry z białego na żółty, a także utrata sprężystości wypełnienia. Przez to kołdra staje się bardziej płaska, a jej puszystość przestaje zwiększać się po praniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium