Jak często powinno się zmieniać pościel?

0
jak często zmieniać pościel

Jak często należy zmieniać pościel?

To, że pościel trzeba prać, wie każdy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że częstotliwość jej odświeżania zależy od mnóstwa indywidualnych czynników, takich jak ubrania, w których śpimy, a także towarzystwo psów i kotów w naszym łóżku. Dowiedzmy się więc, co ile powinno się zmieniać pościel.

Co ile zmieniać pościel i dlaczego warto?

Zacznijmy jednak od początku - dlaczego częste zmiany pościeli są konieczne? To proste - ponieważ nieprana tkanina jest doskonałym miejscem do rozwoju roztoczy czyli mikroorganizmów wywodzących się z rodziny pajęczaków, które żywią się głównie martwym naskórkiem pochodzącym od zwierząt i ludzi. Jak pokazują badania, przeciętny człowiek traci każdego dnia około 30-40 tysięcy komórek skóry, a znaczna ich część ląduje właśnie w naszym łóżku. Nie bez przyczyny więc pościel, materace i poduszki to ulubione miejsca rozwoju tych mikroorganizmów. Ich obecność jednak nie jest wskazana, gdyż może prowadzić do rozwinięcia się alergii, które objawiają się m.in. poprzez kaszel, nieżyt nosa lub łzawienie oczu. Dlatego też widać, że odpowiedź na pytanie o to, jak często zmieniać pościel, brzmi: często, i jest to niezwykle ważne.

co ile powinno się zmieniać pościel

 

Codzienne użytkowanie a zmiana pościeli

Kolejnym elementem, który przyczynia się do szybszego brudzenia naszej pościeli są płyny, które wydzielamy podczas snu. W nocy materiał pościeli chłonie nasz pot, oleje produkowane przez ciało, a nawet ślinę. Oczywiście spanie w tak zabrudzonej pościeli może mieć niepożądane skutki dla naszego zdrowia. Narażona jest głównie skóra twarzy i ciała, która styka się z bakteriami obecnymi na brudnej tkaninie. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się takich przewlekłych schorzeń jak egzema czy też trądzik. Specjaliści radzą więc, że jeśli się zastanawiasz nad tym, co ile zmieniać pościel, powinieneś robić to średnio raz w tygodniu. 

co ile zmieniać pościel

Częsta zmiana pościeli: co może pomóc?

Istnieją oczywiście sposoby, które pozwolą nam nieco przedłużyć czystość pościeli. Co więc możemy robić?

  • Spać w piżamie, gdyż to jej materiał będzie chłonął pot i oleje produkowane przez nasze ciało. Zwróćmy jednak uwagę, by nocny strój był wykonany z naturalnych i przewiewnych materiałów, np. bawełny. Syntetyczne tkaniny - takie jak poliester - spowodują wzmożone pocenie się podczas snu.
  • Brać prysznic przed pójściem spać - czynność ta pomoże pozbyć się większości martwego naskórka, co z kolei będzie prowadzić do mniejszej ilości roztoczy.
  • Pamiętać o rozścieleniu czegoś typu narzuta na łóżko lub koce fotelowe zanim wyjdziemy z domu. Materiał ten ochroni naszą pościel przed kurzem, roztoczami i brudem. 
  • Nie wpuszczać zwierząt. Wiele osób uwielbia spać ze swoimi czworonogami, jednak należy pamiętać, że obecność w łóżku psa czy kota znacznie zwiększy ilość roztoczy, a także ogólnego brudu, który zwierzak przyniesie na swoich łapach. 

jak często należy zmieniać pościel

Oczywiście to, jak często prać pościel, będzie zależeć także od innych, indywidualnych czynników. Jeśli cierpimy na alergie lub choroby skórne, prawdopodobnie będziemy musieli nieco intensywniej dbać o czystość naszego łóżka. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium