W jakiej temperaturze prać pościel?

0
W jakiej temperaturze prać pościel?

W łóżku śpimy i odpoczywamy, ale też czytamy książkę, a nawet chorujemy i w ten sposób spędzamy znaczącą część naszego życia. Jest więc to miejsce, o które należy i warto starannie dbać, zwracając uwagę też na to, pod czym śpimy. Nie można zapominać o regularnej wymianie pościeli i jej praniu. Wykonana jest jednak z różnych materiałów, bardziej i mniej delikatnych. Pojawiają się zatem pytania, jak i w czym oraz w jakiej temperaturze prać pościel, aby zachowała swój wygląd i właściwości?

Spis treści

W ilu stopniach prać pościel satynową, bawełnianą, lnianą?

Zastanawiasz się, w ilu stopniach pierze się pościel? Sprawdź najpierw, z jakiego materiału została wykonana. To właśnie od niego zależy, czy powinniśmy zdecydować się na pranie pościeli w niższej czy wyższej temperaturze.

  • Pościel bawełniana: to najpopularniejszy rodzaj pościeli i też cechujący się największą wytrzymałością. Pierzemy ją w temperaturze 40-60 stopni.
  • Pościel flanelowa: bardzo przyjemna w dotyku, szczególnie dobrze sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym. Aby zachowała swoją miękkość, za każdym razem wybieramy 40 stopni.
  • Pościel satynowa: zachwyca połyskiem i stosunkowo chłodną w dotyku powierzchnią. Jeśli chodzi o taką pościel, optymalna dla niej temperatura prania to 40-60 stopni.
  • Pościel lniana: wybierana jest bardzo często przez alergików. Docenia się ją również za bardzo dobrą odporność na uszkodzenia i… wysokie temperatury. Możesz prać ją w 60 stopniach.
  • Pościel z kory: to, w ilu stopniach prać pościel z kory, zależy w znaczącym stopniu od oznaczenia na metce. Zazwyczaj jest to 60 stopni, chociaż niektórzy producenci zachęcają do obniżenia tej wartości do 40 stopni.


Zastanawiając się, jak prać pościel, przede wszystkim należy sprawdzić, jakie zalecenia producenta znajdują się na metce. Nigdy nie powinno się przekraczać tych wartości, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia tkaniny.

Jak prać pościel

Jak często powinno odbywać się pranie pościeli?

Pranie pościeli powinno odbywać się regularnie, jednak częstotliwość jej zmiany jest kwestią indywidualną. Zatem jak często zmieniać pościel? Bardzo dużo zależy od tego, jak często pod nią śpimy i kto właściwie pod nią śpi. W przypadku dzieci zaleca się częstszą zmianę pościeli. Nie bez znaczenia są też nasze codzienne nawyki, niektórzy są przyzwyczajeni do jedzenia w łóżku. Jeżeli należysz do tej grupy osób, postaraj się zmieniać pościel częściej, np. raz na dwa tygodnie. Wiele osób przyznaje, że pranie pościeli u nich odbywa się raz w miesiącu. Są jednak tacy, którzy każdy kolejny tydzień rozpoczynają od snu pod świeżo upraną pościelą.

Co z proszkiem i płynem?

Wiesz już, jaka jest temperatura prania pościeli, musisz jeszcze dowiedzieć się, jak prać pościel i jak wybierać środki do prania. Pościel ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego jeżeli jest ona szczególnie wrażliwa, to należy zrezygnować z detergentów ze składnikami o drażniącym działaniu. Bardzo często znajdziemy je w środkach, tj. proszki i płyny, ponieważ cechują się skutecznością w usuwaniu nawet najtrudniejszych prań. Nie najlepiej wpływają na zdrowie i komfort naszej skóry, mogą wywoływać podrażnienia, swędzenie i pieczenie, szczególnie u alergików. Zwróć też uwagę na zapach proszku i płynu. Nie wszyscy lubimy intensywne zapachy i nie każdemu dobrze usypia się przy intensywnym zapachu wanilii czy lawendy. Pranie pościeli satynowej powinno odbywać się bez użycia wybielacza, podobnie jak pościeli lnianej. W przypadku kory nie jest wskazane używanie silnych środków piorących.
To, jak prać pościel i w ilu stopniach prać pościel, zależy w znaczącym stopniu od materiału, z jakiego jest wykonana. Jeżeli chodzi o częstotliwość prania, to jest to kwestia indywidualna, a wybór środków piorących zawsze powinien być uwarunkowany delikatnością i potrzebami naszej skóry.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium