Wiele osób zastanawia się, jak prać pościel i ręczniki, aby jednocześnie pozbyć się wszystkich bakterii i nie zaszkodzić materiałom. W końcu wysoka temperatura, której nie znoszą drobnoustroje oraz roztocza, nie jest dobra dla delikatnych tkanin i może powodować ich szybsze zużywanie. Z kolei osoby, które chcą oszczędzać czas oraz wodę, często stają przed dylematem, czy można prać pościel z ręcznikami i czy nie skończy się to źle dla któregokolwiek z produktów. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na powyższe pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące prania pościeli i ręczników.
Co muszę wiedzieć o praniu samej pościeli?
Według zaleceń ekspertów pościel powinna być prana przynajmniej raz na dwa tygodnie. Regularne czyszczenie usuwa z materiałów wszystkie bakterie, roztocza oraz martwy naskórek, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie. Częstsze pranie pościeli zaleca się alergikom oraz osobom, które borykają się z różnego rodzaju chorobami skóry np. łuszczycą lub świądem. O większą częstotliwość czyszczenia poszewek można pokusić się także latem, kiedy nocami pocimy się intensywniej.
Warto także pamiętać, że nowa pościel zawsze powinna zostać uprana przed pierwszym użyciem. Pozwoli to wyeliminować resztki zanieczyszczeń pochodzących z procesów produkcyjnych, a także usunie wszystkie nieprzyjemne zapachy. Wiele zależy tu też od rodzaju tkaniny, z jakiej jest ona wykonana. Sprawdź cały nasz artykuł Jak prać pościel i dowiedz się więcej!
A co z bawełną?
Pościel bawełniana jest jedną z najbardziej wytrzymałych i odpornych na wysokie temperatury opcji. Poszewki z bawełny można prać nawet w 60 stopniach Celsjusza bez obaw o stan włókna. Nietypowe rodzaje pościeli bawełnianej (np. satynowe) bezpiecznie jest prać w temperaturze do 40 stopni. Takim materiałom nie powinno zaszkodzić także wirowanie oraz suszenie w suszarce. Polecamy używać także pachnących płynów do płukania tkanin. Sprawią one, że pierwsze noce w świeżo upranej pościeli będą czystą przyjemnością.
Pranie pościeli jedwabnej i lnianej
Materiały takie jak jedwab i len wymagają delikatniejszego traktowania. W przypadku tej pierwszej opcji temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni, a program pralki powinien być ustawiony na delikatne tkaniny. Co więcej, parę pierwszych czyszczeń powinno odbywać się ręcznie, aby sprawdzić, jak tkanina znosi pranie. Pościele z barwionego lnu są nieco mniej wymagające. W ich przypadku wystarczy nastawić temperaturę na 40 stopni i gotowe. Sprawdź też artykuł: Jak prać pościel satynową?
A co z ręcznikami?
Ręczniki kąpielowe powinny być prane dużo częściej niż pościel. W przypadku ciemnych i wilgotnych łazienek częstotliwość prania powinna sięgać nawet dwóch razy na tydzień. Dlaczego? Jeśli materiały o długich włóknach długo schną, stają się idealnym miejscem do rozwoju bakterii i drobnoustrojów.
Jak prać ręczniki, by były miękkie i przyjemne w dotyku? Optymalna temperatura prania ręczników to 40-60 stopni Celsjusza w zależności od rodzaju materiału. Konkretne wskazania znajdziesz na metce. Ponadto, warto zrezygnować z klasycznego proszku do prania i zastąpić go płynem lub żelem do prania. Drobinki proszku mogłyby osadzać się na włóknach, a przez to gorzej się wymywać. W przypadku ręczników możesz sięgnąć po ulubiony płyn zmiękczający. Sprawdź więcej w artykule Jak prać ręczniki?
Czy można prać pościel z ręcznikami?
Skoro wiesz już, jak prać pościel i ręczniki, pora zastanowić się, czy można łączyć je ze sobą w pralce. Chociaż perspektywa zaoszczędzonego czasu, wody i pieniędzy wydaje się kusząca, nie warto jej ulegać. Pościel i ręczniki nie powinny być prane razem. Dlaczego? Podczas prania ręczniki „pylą”, a więc uwalniają włókna, które nie trzymają się już reszty tkaniny. Elementy ręczników mogłyby osiadać na innych materiałach, szkodząc ich kolorom i strukturom. Jeśli chcesz, by Twoja pościel pozostała estetyczna przez dłuższy czas, zrezygnuj z prania jej razem z ręcznikami. Z ręcznikami kąpielowymi możesz prać natomiast kuchenne ściereczki lub inne tkaniny, które nie wymagają tak dużej troski i dokładności.