Pranie ręczników zaraz po zakupie
Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jak ważne jest odświeżenie ręczników tuż po zakupie. To obowiązkowa czynność, która pomoże pozbyć się zanieczyszczeń i środków chemicznych użytych do produkcji. Wszelkie nieczystości, a nawet bakterie mogły się do niego dostać w czasie transportu, w magazynie, a nawet na półce sklepowej. Dlatego, tak ważne jest pranie ręczników z octem i sodą. Zabieg ten pozwoli poprawić higroskopijność tkaniny, a także zwiększa odporność na wszelkie uszkodzenia w przyszłości. Zarówno soda jak i ocet pomogą utrwalić pierwotnie kolory i zapobiec przed późniejszym odbarwieniem czy blaknięciem.
Jak prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste?
Dokonując zakupu ręczników zwracamy uwagę na to, aby były one chłonne, miękkie i nie traciły swoich kolorów. Kwestie te zależą od jakości tkaniny jaką wybrał producent, ale też od zasad jakie stosujemy w ich codziennej pielęgnacji. Warto przede wszystkim przeczytać zalecenia na metce i bezdyskusyjnie się do nich stosować. Po pierwsze, należy wiedzieć w ilu stopniach prać ręczniki oraz jakiś środków piorących używać. Po drugie, ważne jest ich prawidłowe suszenie oraz użytkowanie. Trzecim, niemniej jednak istotnym aspektem jest, fakt, iż ręczniki należy prać osobno. Nie można ich łączyć z bielizną czy innymi ubraniami. Dlaczego? Przede wszystkim wpływa to na ich puszystość i miękkość.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Jak już wiadomo, informacje zawarte na metce są bardzo ważne. Zatem, w jakiej temperaturze prać ręczniki? Warto zwrócić uwagę na to, iż temperatura nie może być ani za niska ani za wysoka. W pierwszym przypadku nie usuniemy ciężkich zabrudzeń, z kolei zbyt wysoka może skutkować deformacją materiału. Jednak optymalna temperaturą, w jakiej należy prać ręczniki jest 40 lub 60 stopni. Pamiętaj o tym, aby dokonać pewnej selekcji ręczników z uwagi na kolory. Jasne tkaniny wyprane z ciemnymi mogą szybko zszarzeć, co wpłynie na ich walor estetyczny.
Jakich środków piorących warto użyć?
Właściwa pielęgnacja ręczników zapewnia ich miękkość i puszystość na długi czas. Warto zwrócić uwagę na detergenty. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak tkaniny te nie powinny być traktowane proszkiem do prania. Dlaczego? Ten środek piorący może powodować szorstkość oraz zmniejszy chłonność ręcznika. Czy wiesz, że ocet do prania ręczników doskonale zastąpi płyn do płukania? Kilka łyżek tego produktu należy wlać do odpowiedniej przegródki pralki. W ten sposób wyprane ręczniki będą bardziej chłonne i pozostaną czystsze na dłuższy czas. Dodatkowo, wyeliminuje on wszelkie bakterie nagromadzone w tkaninie. Boisz się nieprzyjemnego zapachu, który może pozostać na ręczniku? Bez obaw! Ocet zostanie w pełni wypłukany. Zastanawiasz się, jak prać ręczniki aby były miękkie? Wystarczy, że do prania użyjesz pół szklanki sody oczyszczonej!
Właściwa pielęgnacja ręczników wpływa na ich jakość i żywotność. Pamiętaj o tym, aby prać je dość często, optymalnie co 3-5 dni. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich detergentów, temperatury prania i sposobu suszenia. Stosowanie się do informacji zawartych na metce pozwoli cieszyć się ich jakością i efektem wizualnym przez długie lata! Zobacz również, w jakiej temperaturze prać pościel!