Wietrzenie pościeli na mrozie i nie tylko - czy warto?

1
Wietrzenie pościeli na mrozie i nie tylko - czy warto?

Wietrzenie pościeli na mrozie a roztocza


Niedobór snu ma negatywny wpływ zarówno na naszą kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Będąc niewyspanym, czujemy się osłabieni, trudno jest nam się na czymkolwiek skupić, nasze reakcje są spowolnione. Warto również wspomnieć, że nie tylko ilość, ale jakość snu ma duże znaczenie. Dlatego, istotne jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków do snu. Składa się na to wiele czynników. Wybór wygodnego materaca, poduszki, dobrej jakości kołdry. Niemałe znaczenie ma także pościel oraz sposób jej utrzymania. Regularne pranie i wietrzenie pościeli jest niezbędne, jeśli chcemy zapewnić sobie komfortowy wypoczynek każdej nocy.


Zastanawiasz się, czy wietrzyć pościel na mrozie? Warunki panujące w sypialniach tworzą idealne środowisko rozwoju dla roztoczy. Ciepło oraz odpowiednia wilgotność powietrza sprawia, że kołdry i pościele stają się doskonałym siedliskiem dla tych mikroskopijnych pajęczaków. Odchody roztoczy kurzu domowego są jednymi z najsilniej uczulających alergenów. Są powodem alergii, astmy, kataru, a także bólów głowy. Wietrzenie pościeli, zwłaszcza na mrozie, pozwala skutecznie eliminować wszelkie pasożyty żyjące w sypialni. Pościel można, a nawet trzeba wietrzyć o każdej porze roku. Aby zadać o maksymalny komfort snu należy również prać tego typu tekstylia w odpowiedniej temperaturze. Już jedna godzina wietrzenia pościeli na mrozie pozwana na uzyskanie efektów i pozbycie się większości pasożytów. Czynność tą można powtarzać tak często, jak tylko jest to możliwe. Wietrzenie pościeli minimum raz w tygodniu pozwala znacząco ograniczyć rozmnażanie się roztoczy i zapobiega rozwojowi alergii, czy też innych chorób.

wietrzenie-poscieli-na-mrozie

Ile wietrzyć pościel na mrozie?


Zima jest porą, która stwarza idealne warunki do skutecznego pozbywania się roztoczy. Ujemne temperatury szybko eliminują wszelkie żyjątka, jakie znajdują się w kołdrach i pościelach. Wystarczy półgodzinne wietrzenie pościeli na mrozie, by zwalczyć niechciane roztocza, bakterie, czy grzyby. Ponadto, dobrze przewietrzona pościel staje się pachnąca i świeża. Stwarza dobre warunki do snu.


Wietrzenie kołdry na mrozie najlepiej sprawdza się wtedy, gdy powietrze jest suche, a na zewnątrz wieje wiatr. Istotne jest, by nie narażać pościeli na wilgoć. Wietrzenie o bardzo wczesnych, lub późnych porach dnia jest zatem raczej nie wskazane. Pościel wietrzyć można na wiele sposobów. Jeśli posiadamy własny ogród, najlepiej jest rozłożyć pościel na suszarce, a nawet krzesłach, czy meblach ogrodowych. Dobrym miejscem jest także balkon, czy taras. Jeśli jednak nie mamy możliwości wietrzenia pościeli na mrozie, można zrobić to w sypialni. Wystarczy rozłożyć pościel na łóżku i otworzyć szeroko okno, tak by zapewnić odpowiednią wymianę powietrza.


Warto również pamiętać, że kołdry puchowe, pierzyny, poduszki z puchu, czy poduszki z pierz, a także pościele nie powinny być wietrzona na słońcu. Wysokie temperatury tworzą sprzyjające warunki do rozwoju drobnoustrojów. Wietrząc pościel na mrozie, powinniśmy wybierać miejsca przewiewne, chłodne i zacienione. Zbyt duża wilgotność powietrza w trakcie wietrzenia będzie wymagała suszenia pościeli po wietrzeniu. Zobacz również, w jakiej temperaturze prać pościel, aby zachowała swój odpowiedni kształt i właściwości.

 

Komentarze do wpisu (1)

19 lutego 2023

rzadko wietrzy sie posciel, tu , gdzie mieszkam nigdy nie widzialam poscieli wietrzacej sie , w zadnej porze roku. Suszy sie w suszarkach i naytchmiast scieli lozko, pachnie chemia, ludzie to kochaja.Moje mokre reczniki i scierki wystawione na siarczysty mroz byly obserwowane z okolicznych okien...Kiedy wnosilam zamrozone 'kartony "recznikow, ludzie nie wierzyli , ze kiedykolwiek beda suche...Teraz po tylu latach moich eksperymentow sasiedzi juz mnie znaja. WSzystko dzieje sie w Toronto , Kanada .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium