Co zrobić żeby pościel się nie elektryzowała? I dlaczego tak się dzieje?

0
Co zrobić żeby pościel się nie elektryzowała? I dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego pościel się elektryzuje?


Jakość pościeli ma bardzo duży wpływ na komfort i poziom snu. Decydując się na zakup, warto wybierać takie tkaniny, które są miłe w dotyku i przyjazne dla skóry, dobrze odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała, a także odpowiednio chronią przed wychłodzeniem dzięki wysokim właściwościom termoizolacyjnym. Niemniej jednak, często zdarza się, że nawet najlepsza gatunkowo pościel zaczyna się elektryzować i utrudniać sens. Głównym powodem elektryzowania się pościeli jest zbyt suche powietrze w sypialni. Niemałe znaczenie ma także skład pościeli. Tkaniny z poliestru lub bawełna z domieszką poliestru, są o wiele bardziej narażone na elektryzowanie się. Są również o wiele mniej przyjemne w dotyku w porównaniu do bawełny. Jest również uznawany za mało “oddychalny” materiał, co może skutkować sporym dyskomfortem w upalne noce.

Co zrobić żeby pościel się nie elektryzowała?

Sprawdzone sposoby na elektryzującą się pościel

Stale naelektryzowana pościel może okazać się niezwykle uciążliwa. Warto wiedzieć, że na to zjawisko podatne są w szczególności tkaniny sztuczne, czyli przede wszystkim, dobrze znany poliester. Z tego względu, najlepiej wybierać pościele bawełniane, jednak dzięki pewnym czynnościom będziemy w stanie poradzić sobie z każdym typem elektryzującego się materiału. Jednym ze sposobów radzenia sobie z elektryzującą się pościelą jest zastosowanie specjalnych płynów do płukania. Można je kupić w niemalże każdym markecie. Wykazuje on takie samo działanie, jak standardowe płyny do płukania, jednak dodatkowo zawiera także składniki, które zapobiegają nadmiernemu elektryzowaniu się. Kolejną kwestią jest odpowiednie nawilżenie powietrza w sypialni. Przesuszone powietrze jest najczęściej głównym powodem, dlaczego pościel się elektryzuje. Największy problem występuje zwykle zimą, jednak zbyt suche powietrze może nam towarzyszyć o każdej porze roku. Warto zadbać o odpowiednie urządzenie nawilżające powietrze, bądź regularnie umieszczać mokry ręcznik na kaloryferze. Parująca z niego woda doskonale nawilży powietrze w pomieszczeniu. Uniknąć elektryzowania się pościeli można także poprzez prasowanie parowe. Należy jednak pamiętać, że tkaniny delikatne można szybko uszkodzić, dlatego warto dobrać odpowiednią temperaturę do prasowania. Co więcej, w sprzedaży znaleźć można także spraye i mgiełki antystatyczne zapobiegające elektryzowaniu się pościeli. Jest to co prawda rozwiązanie doraźne, nie zwalczające problemu na stałe, ale z pewnością przydatne do czasu, aż nie uporamy się z elektryzowaniem się tkaniny w inny sposób.

Jak pozbyć się elektryzowania pościeli?

W walce z naelektryzowaną pościelą mogą pomóc także zielone kwiaty doniczkowe. Umieszczenie ich w sypialni skutecznie zapobiegnie problemom. Jeśli to możliwe, warto również posadzić je w mchu torfowym. Ten typ podłoża doskonale wpływa na prawidłową wilgotność powietrza. Co zrobić żeby pościel się nie elektryzowała? W przypadku tkanin ze skłonnościami do elektryzowania się, warto również zastosować prasowanie na mokro. Jest to nie tylko sposób na pozbycie się kłopotu z niesfornym materiałem, ale także bezpieczna metoda prasowania. Warto także mieć w domu specjalny spray antystatyczny, ale jeśli nie możemy go zdobyć, możemy zastąpić go lakierem do włosów, który działa na podobnej zasadzie. Należy jednak liczyć się z faktem, że tkanina może się usztywnić, a samo działanie będzie raczej krótkotrwałe. Sprawdź również, dlaczego tak ważne jest regularne wietrzenie pościeli.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium