Pierwsze łóżko dla dziecka – jakie i kiedy? Jaką wybrać pościel?

0
Pierwsze łóżko dla dziecka

Już dawno temu przyjęło się, że dziecko, które zdążyło ukończyć 2. rok swojego życia, powinno przenieść się z łóżeczka do swojego pierwszego, „prawdziwego” łóżka. Jak jednak doskonale wiadomo, nie wszyscy rozwijają się w jednakowym tempie. Poszczególni chłopcy oraz dziewczynki wymagają niekiedy dłuższego pobytu w pokoju rodziców, inne – krótszego. Prędzej czy później nadejdzie jednak moment, w którym będą musiały zamienić sypialnię swoich matek oraz ojców na własny pokój. Na jakiego rodzaju pierwsze łóżko dla dziecka mają wówczas postawić jego rodzice? Przed tym dylematem staje zdecydowana ich większość, dlatego postanowiliśmy im pomóc.

Wielkość pierwszego łóżka dla dziecka: jaka powinna być?

Chcąc pozyskać odpowiednie pierwsze łóżko dziecięce dla swojej pociechy, nie należy kierować się wyłącznie ceną mebli dostępnych w poszczególnych sklepach (choć nie da się ukryć, że dla każdego ma ona bardzo duże znaczenie), ale przede wszystkim potrzebami dziecka. Powinniśmy wziąć pod uwagę zwłaszcza jego wzrost. Jeżeli maluch nie jest chory i rozwija się prawidłowo, można przypuszczać, że regularnie jego ciało będzie zwiększać swoją powierzchnię. W związku z tym pierwsze łóżko dla dziecka powinno być znacznie większe od wcześniej wykorzystywanego w jego przypadku łóżeczka, i najlepiej nie o kilka, ale nawet kilkanaście centymetrów lub więcej. W innym razie mebel bardzo szybko może okazać się za mały, co zmusi rodziców do nabycia kolejnego, co – w razie nieposiadania młodszej pociechy – okaże się nieopłacalne pod względem ekonomicznym.

Jakie pierwsze łóżko dla dziecka wybrać?

Bezpieczeństwo dziecka ponad wszysto!

Pierwsze łóżko dla dziecka powinno być odpowiednio duże – to już wiemy – ale co poza tym? Na pewno dobrym pomysłem jest nabycie mebla posiadającego odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym w czasie snu maluch nie spadnie na twarde podłoże. Wiemy wszyscy doskonale, że najmłodsi bardzo często lubią zmieniać pozycje podczas spania, dlatego na pewno warto wejść w posiadanie łóżka posiadającego oparcia po bokach, a także zagłówek. Uwagę należy zwrócić również bez wątpienia na poziom miękkości materaca. Gdy jest on zbyt niski, nasi synowie oraz córki na pewno będą przejawiać opory przed spaniem na nim, pozostając jednocześnie narażonymi na problemy zdrowotne, które mogą dać o sobie znać w przyszłości.

Nie zapominajmy także o pościeli

Zastanawiając się, jakie pierwsze łóżko dla dziecka wybrać, powinniśmy skupić się nie tylko na nim, ale również na pościeli. Na pewno ciekawe, bajkowe wzory zachęcą do korzystania z niej nawet najmniej senne pociechy, ale nie tylko wygląd ma w tym przypadku znaczenie. Wziąć pod uwagę trzeba (koniecznie!) to, z jakiego materiału wykonana została pościel dziecięca, do zakupu której przemierzają się rodzice. Antyalergiczne tworzywa cieszą się obecnie największą popularnością, ponieważ stanowią one gwarancję tego, że nie będą oddziaływać negatywnie na stan skóry i – ogólnie – zdrowie najmłodszych. I choć powstała przy ich użyciu pościel bywa na ogół nieco droższa od tradycyjnej, można być pewnym, że za jej sprawą naszych dzieci nie spotka nic, czego moglibyśmy się obawiać. Poza tym pamiętać trzeba o tym, że maluchy przejawiają szczególną łatwość w brudzeniu wszystkiego dookoła – także pościeli – dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę to, czy można ją łatwo wyczyścić w pralce i bez ryzyka jej uszkodzenia, by służyła nam, a w zasadzie naszym dzieciom, jak najdłużej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium