Oeko-Tex standard 100 – informacje o certyfikacie

0
Oeko-Tex standard 100 – informacje o certyfikacie

Standard 100 Oeko-Tex to wiodący znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych oraz tekstyliów. Produkty, którym przyznano ten znak są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. Mowa tu o pestycydach, chlorofenolach, formaldehydzie, barwnikach alergizujących, zabronionych barwnikach azowych i ekstrahowanych metalach ciężkich. A więc szeregu składników, które potencjalni mogłyby zagrozić konsumentom zaopatrującymi się w konfekcję sypialnianią lub odzieżową. Produkty, na których widnieje charakterystyczny znak Oeko-Tex, są zatem całkowicie od nich wolne, a dla nas - bezpieczne.

Co znajdziesz w artykule?

Jakie produkty podlegają certyfikacji Oeko-Tex standard 100?

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 to znak, na którym można polegać. Ten spójny, niezależny system certyfikacji surowców i wyrobów włókienniczych opracowany przez niemieckie i austriackie instytuty, pozwala na ich testowanie na różnych poziomach przetwarzania. Artykuły, które poddawane są certyfikowaniu to m.in. przędze surowe i barwione, tkaniny i dzianiny, guziki, zamki, etykiety, ale także produkty gotowe w postaci odzieży, tekstyliów, bielizny pościelowej czy wyrobów frotte, a nawet zabawek.

Oeko-tex standard 100

Oeko-Tex standard 100 - jak wygląda certyfikacja?

By konkretny produkt mógł zostać poddany certyfikacji Oeko-Tex standard 100, do analizy laboratoryjnej należy dostarczyć wszystkie elementy, które będą się na niego składały (począwszy od nici po zamki czy guziki). Odpowiedni certyfikat zgodności wydawany jest po pomyślnym przebiegu testów próbek otrzymanych od producentów oraz próbek produktu niemal na kilka dni przed wprowadzeniem go do sprzedaży, a także zweryfikowaniu dokumentacji, która poświadcza pochodzenie surowców lub materiałów.

Na tym jednak nie koniec. Co jeszcze warto wiedzieć o certyfikacie Oeko-Tex standard 100? Częścią procesu są również audyty, które odbywają się regularnie co trzy lata, weryfikujące ciągłą zgodność produktu z wytycznymi rynku. Oprócz tego, stowarzyszenie Oeko-Tex rokrocznie przeprowadza kontrole minimum 25% certyfikatów, które zostały przezeń wydane. W ten sposób możemy mieć pewność, że certyfikat ten to nie mrzonka, lecz gwarant pewności, komfortu i bezpieczeństwa.

Certyfikat oeko-tex standard 100

Produkty opatrzone Oeko-Tex Standard 100

Ważną kwestią standardu 100 Oeko-Tex są także klasy od I do IV. Dzięki nim produkty dzielone są pod kątem ich potencjalnego kontaktu ze skórą człowieka. Klasa IV - to kontakt okazjonalny i należą do niej np. tekstylia domowe w postaci firanek czy obrusów. W klasie III znajduje się odzież wierzchnia, która ma stosunkowo niewielki kontakt ze skórą, jak np. marynarka czy płaszcz. Druga klasa obejmuje produkty, z którymi nasze ciało ma częstą styczność, mowa tu m.in. o t-shirtach czy skarpetach. Natomiast w klasie I (do której należy przywiązywać największą uwagę) należą tekstylia przeznaczone do użytku przez niemowlęta i dzieci do 3. roku życia - a więc pościele dla dzieci, poszewki dla dzieci czy odzież.

Eco-friendly

Moda również czuje presję. Nawet jeśli certyfikowanie traktuje się obecnie jako trend, to jednak etyczne podejście i świadomość zakupowa stają się w branży modowej czymś oczywistym. Jeżeli chcemy żyć odpowiedzialnie, warto podejmować przemyślane decyzje także podczas codziennych czynności. Oeko-Tex Standard 100 pozwala na korzystanie z życia lepiej i pełniej oraz... w zgodzie z naturą. Jeśli ekologiczne trendy są nam bliskie, to sięgając po produkty ze standardem 100 Oeko-Tex sami bezpośrednio możemy mieć wpływ na polepszenie stanu środowiska. Małe kroki, w postaci najpierw eliminacji szkodliwych substancji podczas produkcji, a następnie zakupów ze zwracaniem uwagi na produkty oznaczone certyfikatem mogą okazać się milowymi w kontekście dbania o matkę-ziemię.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium