
Dobrze dobrana pościel to oprócz wygodnego materaca najważniejszy element sprzyjający udanemu wypoczynkowi. To, z jakiego materiału jest wykonana ma ogromne znaczenie w kontekście naszego samopoczucia oraz zdrowia. Między innymi dlatego warto zainteresować się także jej parametrami. Jaka gramatura pościeli jest najlepsza? Jaka grubość będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Wyjaśniamy poniżej.
Czym w przypadku pościeli jest jej gramatura?
Gramatura wyraża wagę metra kwadratowego tkanin. Z kolei waga w pełnym tego słowa znaczeniu to ilość surowca, jaki został wykorzystany do wytworzenia danej tkaniny, czyli ciężar wyrażany w g/m². Łatwo więc wydedukować, że pościel wytworzona z wyższej gramatury, charakteryzuje się grubszą nicią, gęstym splotem, a przez to jest i mocniejsza, i bardziej trwała.
Jest to bardzo ważny parametr, umożliwia bowiem użytkownikowi pościeli odpowiednie się z nią “obchodzenie”. Umieszczenie wiadomości o gramaturze danego kompletu pościeli informuje, jaki wpływ na materiał będzie mieć wysoka temperatura, czy też środki chemiczne i czy zachowa swój wygląd przez długi czas.
Jaka jest najlepsza gramatura pościeli?
Wysoka gramatura pościeli to niezaprzeczalnie wyższa trwałość. Jednak druga strona medalu jest taka, że trwalsza tkanina jest twardsza, a przez to zdecydowanie bardziej podatna na wgniecenia i odkształcenia. Biorąc to pod uwagę, można by zaryzykować stwierdzenie, że najlepszą gramaturą pościeli jest ta mieszcząca się w przedziale od 150 do 180 g/m².
Jak jest w praktyce? Dla uśrednienia przyjmuje się, że pościel między 160 a 170 g/m² wytrzyma długie użytkowanie, jednak wszystko oczywiście zależy od materiału, z jakiego została wykonana.
Dlaczego to takie ważne?
Na rynku pościeli wyróżnia się kilka rodzajów tkanin, z których szyje się pościele. Najbardziej ceniona jest oczywiście bawełna. Wiemy już, że im wyższa gramatura tym materiał pościeli jest cięższy i bardziej trwały, jednak czy w przypadku każdego typu materiału będzie to tak ważne? Z pewnością to, jakiej tkaniny użyto do produkcji pościeli jest bardzo istotne. Z prostego powodu: ponieważ to właśnie ona w szczególności wpływa regulowanie temperatury ciała w czasie snu. Grube, gęste sploty tkanin są zdecydowanie bardziej trwałe i zdecydowanie cieplejsze (a kto z nas chciałby spać i marznąć?). Ciepło jednak nie powinno wykluczać właściwości umożliwiających swobodny przepływ powietrza, który ma kluczowe znaczenie w kontekście potliwości.
Gramatura pościeli bawełnianej – jaką wybierać
Bawełna jest materiałem wskazanym osobom uczulonym na roztocza, tkaniną, która pozwala skórze oddychać i jest miła w użytkowaniu. Pościel z bawełny może być jednak utkana z różnorodnych włókien. Należą do nich satyna, kora, flanela, dżersej i inne. Każdy z tych wariantów odznacza się innymi właściwościami, przy czym przyjmuje się, że w kwestii materiałów naturalnych, gramatura pościeli bawełnianej powinna mieścić się w 150 do 180 g/m². Pościel o takiej gramaturze śmiało możemy prać w temperaturze 60 stopni (odpowiednia grubość nici i splotu nie zaszkodzi tkaninie, zaś skutecznie pozbędzie się licznych roztoczy i bakterii.
W przypadku splot satynowego (również będącego bawełną!) za optymalną uznaje się gramaturę 125g /m², która odpowiada za jej lekkość i delikatność. Z kolei gramatura pościeli flanelowej (równie świetnie przepuszczającej powietrze oraz odprowadzającej wilgoć) powinna wynosić +/- 180 g/m² - dzięki czemu będzie ona ciepła i miła w dotyku przez dłuższy czas.
Przeczytaj również jaka pościel dla alergika będzie najlepszym wyborem.