Jak prasować pościel? Porady i wskazówki

0
Jak prasować pościel? Porady i wskazówki

Chcesz się cieszyć pięknie wyglądającą pościelą i zadbaną tkaniną? Zatem zadbaj o to, żeby nie było na niej żadnych zagnieceń, a od razu poczujesz się jak w pięciogwiazdkowym hotelu. Gdy dowiesz się, jak prasować pościel nie będziesz też mieć problemów z dopasowaniem temperatury do bawełny lub innej delikatnej tkaniny.

Jak wyprasować pościel – szybko i bezproblemowo?

Zależy Ci na czasie i nie chcesz zbyt długo męczyć się z prasowaniem pościeli? To zrozumiałe, ale w tym przypadku znaczenie ma każdy etap – także ten związany z praniem. Przede wszystkim ustaw odpowiedni program w pralce i wybierz niskie wirowanie. W końcu, gdy chcesz wiedzieć, jak szybko prasować pościel, to musisz pamiętać, że mniejsza częstotliwość obracania bębnem ogranicza ilość zagnieceń. Poza tym zapełnij bęben jedynie w połowie i zaopatrz się w regulowaną deskę do prasowania. Takie akcesorium z pewnością uprzyjemni Ci prasowanie pościeli.

Jeśli chcesz szybko wyprasować pościel, to musisz zwrócić uwagę na odpowiedni sprzęt. Najlepiej sprawdzi się taki, który generuje parę, ponieważ to właśnie ona jeszcze skuteczniej pozbywa się zagnieceń. Poza tym dopasuj temperaturę do potrzeb tkaniny.

Jak prasować pościel

Wełniana pościel

W przypadku wełnianej pościeli ustaw temperaturę między 120 a 150 st. C. Najlepiej jeśli będziesz prasować pościel przez lnianą ściereczkę – szczególnie gdy ma ciemny kolor.

Pościel z aksamitu

Prasowanie pościeli z aksamitu to spore wyzwanie, dlatego potrzebujesz pomocy drugiej osoby. Jednak najpierw zwilż lekko lewą stronę pościeli i mocno naciągnij materiał. Później w powietrzu delikatnie prasuj poszwy oraz poduszkę.

Jedwabna pościel

Czy wiesz, jak wyprasować pościel z jedwabiu? To bardzo delikatna tkanina, więc maksymalna temperatura powinna wynosić 120 st. C, ale zazwyczaj wystarcza 90 st. C. Jedwabną pościel możesz prasować na sucho lub wtedy, gdy jest lekko wilgotna. Koniecznie przewiń ją na lewą stronę.

Lniana pościel

Len słynie z mocnych zagnieceń i sporej wytrzymałości, dlatego w tym przypadku postaw na wysoką temperaturę prasowania, czyli 180-220 st. C. Zawsze prasuj tę tkaninę na lewej stronie.

Poliestrowa pościel

Pamiętaj o tym, że syntetyczne włókna nie są odporne na wysokie temperatury, więc żelazko ustaw na 90 st. C. Korzystaj też z bawełnianej ściereczki, żeby ciepła powierzchnia nie miała styczności z tkaniną.

Jak prasować pościel z bawełny?

Bawełna w zależności od gęstości splotu oraz konkretnego rodzaju charakteryzuje się różną odpornością na wysoką temperaturę. To bardzo ważne, gdy chcesz wiedzieć, jak prasować pościel z bawełny, żeby ją nie uszkodzić. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na temperaturę w granicy 150-180 st. C. Poza tym ciemną pościel prasuj na lewej stronie, a jasną i wzorzystą na prawej.

Jak prasować pościel z bawełny

Jakie tkaniny nie wymagają prasowania?

Masz już dość częstego prasowania? Zatem zdecyduj się na pościel, która tego nie wymaga, a wręcz nie jest to wskazane ze względu na właściwości tkaniny. Wtedy kluczowe znaczenie ma również wybranie odpowiedniego trybu w pralce – ustawienie dopasowanej temperatury oraz mocy wirowania. Dzięki temu będziesz zachwycać się wyglądem materiału i już dłużej nie będziesz zastanawiać się, jak szybko prasować pościel. Szczególnie zapewnią Ci to egzemplarze z:

  • kory,
  • jerseyu,
  • bawełny satynowej,
  • flaneli,
  • satyny.

Pamiętaj tylko o tym, żeby od razu po wyjęciu z pralki, energicznie wytrzepać poszwy i poduszki. W ten sposób jeszcze skuteczniej pozbędziesz się ewentualnych zagnieceń.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium