Jak przechowywać pościel, gdy nie jest używana?

0
Jak przechowywać pościel, gdy nie jest używana?

Przechowywanie pościeli w odpowiedni sposób to klucz do przedłużenia jej trwałości oraz świeżości. W związku z tym warto, abyś wiedział, co zrobić, aby zadbać o tekstylia tego typu także wtedy, gdy nie są używane. Unikniesz tym samym zagnieceń, zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów i jednocześnie zatroszczysz się o komfort swojego snu. W poniższym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym nauczysz się przechowywać pościel tak, aby zawsze była czysta, pachnąca i gotowa do użycia. Przeczytaj i poznaj nasze rady, a Twoje życie stanie się prostsze.

Odpowiednie przechowywanie pościeli – dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednie magazynowanie zapasowej pościeli jest ważne z kilku powodów. Jednym z najistotniejszych jest tutaj aspekt higieniczny. Jeśli dobrze przechowujesz poszwy i poszewki, zachowają one swoją świeżość i czystość, aż do momentu kolejnego użycia. To z kolei będzie miało ogromny wpływ na komfort Twojego snu – wszak nikt nie lubi spać pod okryciem, które jest zakurzone lub wydziela nieprzyjemny zapach. Poprawne składowanie pościeli, które polega także na ochronie przed wilgocią i nadmiarem światła słonecznego, przedłuża trwałość tkanin i zapobiega blaknięciu kolorów. Ponadto uporządkowanie tekstyliów w należyty sposób jest po prostu praktyczne – wprowadza ład, umożliwia szybkie znalezienie potrzebnych rzeczy i sprawia, że domowe obowiązki stają się łatwiejsze.

Pranie, suszenie i prasowanie przed przechowywaniem

Zanim przełożysz pościel w miejsce do przechowywania, najpierw musisz ją do tego przygotować. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie stosownej pielęgnacji, którą rozpoczyna dokładne oczyszczanie z zabrudzeń i drobnoustrojów. Zazwyczaj odbywa się ono w wodzie o temperaturze od 40 do 60 ℃, przy użyciu delikatnych detergentów. Dobrym pomysłem będzie użycie dobrej jakości płynów zmiękczających, których zapach utrzymuje się przez długi czas i przedłuża świeżość tkaniny. Środki tego typu pozostawiają ją miękką, co ułatwia późniejsze prasowanie. Kolejnym niezwykle istotnym etapem jest suszenie. Najlepszym sposobem jest wystawienie wypranych poszewek na wolne powietrze, jednak nie bezpośrednio w nasłonecznione miejsce, aby kolory nie wyblakły. W tej fazie kluczowe jest całkowite pozbycie się wilgoci, ponieważ w niedokładnie osuszonej, a następnie złożonej pościeli mogłoby dojść do namnożenia się bakterii lub powstania pleśni, a co za tym idzie – nieprzyjemnego zapachu. Jeśli chcesz mieć pewność, że jest sucha, nim ją schowasz, nie pomijaj etapu prasowania, które nie dość, że działa antybakteryjnie to dodatkowo sprawia, że pościel wygląda estetycznie i schludnie.

Sposoby na przechowywanie zapasowej pościeli

Nie ma jednej słusznej techniki. Wybór odpowiedniego miejsca, zależy od tego, ile wolnej przestrzeni ze swojego mieszkania czy domu, możesz przeznaczyć na ten cel. Najbardziej popularne i skuteczne metody składowania bielizny pościelowej polegają na magazynowaniu jej:

  • W szafie – to najlepsza opcja, jeśli masz do dyspozycji dużą przestrzeń. W tym wypadku dostęp do zapasowej pościeli jest najłatwiejszy. Możesz w wygodny sposób wybrać ulubiony komplet, a tekstylia są chronione przed kurzem i światłem słonecznym.
  • W pokrowcu na pościel – ten zamykany na zamek błyskawiczny pojemnik chroni pościel przed kurzem, uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Jego budowa pozwala na umieszczenie go w różnych miejscach, np. na półce w szafie, garderobie czy pralni, a nawet pod łóżkiem lub w klasycznym schowku na kołdrę i poduszki.
  • W pojemnikach ażurowych – dzięki nim możesz uporządkować, a nawet posortować pościel w opakowania, które są estetyczne, zabezpieczają przed kurzem i umożliwiają wygodny dostęp i przepływ powietrza, dzięki czemu unikniesz ewentualnego zawilgocenia tkanin.
  • W workach próżniowych – to dobry sposób, jeśli masz naprawdę mało miejsca. Dzięki tym workom możesz w szybki sposób zmniejszyć objętość nieużywanych kompletów pościeli, poprzez szczelne zamknięcie i odessanie z nich powietrza za pomocą odkurzacza. Równocześnie zapewnisz tkaninom ochronę przed zanieczyszczeniami, obcymi zapachami i wilgocią.

 

A jeśli chcesz jeszcze skuteczniej zadbać o pościel i zachować jej świeżość na dłużej, możesz zaopatrzyć się w specjalne saszetki zapachowe lub odświeżacze, które umieszcza się obok tkanin w miejscu ich przechowywania. Ich zadaniem jest zapewnienie tekstyliom przyjemnego aromatu, szczególnie gdy nie planujesz w najbliższym czasie używać danego kompletu. Dodatkowo niektóre zapachy, jak np. lawenda, cytrusy czy eukaliptus, mogą ochronić pościel, odstraszając szkodliwe dla niej mole.

 

Poprawne magazynowanie tekstyliów sypialnianych z pewnością przyczyni się do przedłużenia ich żywotności i niezaprzeczalnie zagwarantuje Ci komfort snu, otulając Cię przyjemnym zapachem każdej nocy. Skorzystaj z naszych wskazówek i miej świeżą pościel zawsze pod ręką!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium