Jak prawidłowo przechowywać pościel?

0
Jak przechowywać pościel?

Mało kto wie, że odpowiednie składowanie pościeli nie tylko pomaga zachować ją w perfekcyjnym stanie, ale ma także wpływ na nasze zdrowie, jako jej użytkowników. Pora dowiedzieć się więc, jak przechowywać pościel w prawidłowy sposób, i poznać przydatne zasady, które sprawią, że posłuży nam ona przez długi czas. 

Jak przechowywać pościel, z której korzystamy?

Komplet pościeli, pod którym aktualnie śpimy, najczęściej przechowujemy właśnie na naszym łóżku, a przed wyjściem z domu jedynie ścielimy poduszki i kołdrę, nieco poprawiając ich wygląd. W takiej samej pozycji pozostają przez resztę dnia - aż do momentu, w którym będziemy gotowi pójść spać. Okazuje się jednak, że takie składowanie pościeli wcale jej nie służy. Dlaczego? Ponieważ gdy jest rozłożona na naszym łóżku, staje się idealnym miejscem do rozwoju bakterii i roztoczy. Oczywiście doskonale wiemy, że mało komu chce się codziennie chować pościel do osobnego pojemnika - na szczęście istnieje inne proste rozwiązanie. Jak przechowywać pościel codziennie przez nas używaną? Wystarczy zainwestować w narzutę ozdobną, którą co rano będziemy mogli przykrywać nasze łóżko. Ten kawałek materiału doskonale uchroni nasz komplet pościeli przed unoszącym się w powietrzu kurzem i sprawi, że wieczorem będziemy mogli położyć się do świeżego i pachnącego łóżka.

 Przechowywanie pościeli we właściwy sposób

Przechowywanie pościeli zapasowej: w szafie czy workach?

Co jednak zrobić z tymi zestawami pościeli, których aktualnie nie używamy? Najczęściej przechowujemy je w bieliźniarce lub szafie, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ zabezpieczamy je przed kurzem. Pamiętajmy jednak, że pościel powinna mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza - doskonale sprawdzą się np. wysuwane metalowe kosze, które pozwolą swobodnie oddychać tkaninie i zapewnią jej świeżość. Jeśli jednak nie mamy na nie miejsca, zadbajmy po prostu o to, by poszczególne komplety pościeli nie były ze sobą zbyt mocno ściśnięte. Co więcej, przechowywanie pościeli w szafie to także idealny moment na zadbanie nieco o naszą późniejszą wygodę. Pamiętajmy więc, by poszwę, poszewki oraz prześcieradło włożyć do jednej z poszewek, przez co w naszej szafie zapanuje ład, a podczas wymiany pościeli oszczędzimy sobie zamieszania i próby znalezienia pasujących do siebie elementów.

 Przechowywanie pościeli w szafie

Kołdry i poduszki

Podczas pisania o tym, jak przechowywać pościel w prawidłowy sposób, nie mogliśmy nie wspomnieć także o zasadach, które tyczą się składowania poduszek i kołder. Te z nich, które użytkujemy na co dzień powinny być przykryte na łóżku pod narzutą lub zamknięte w specjalnych pojemnikach, co ochroni je przed kurzem i zabrudzeniami. Z kolei wszelkie zapasowe kołdry i poduszki, które posiadamy na wypadek odwiedzin naszej rodziny czy znajomych, również przechowujmy w zamknięciu - w dedykowanych skrzyniach lub szufladach i pojemnikach pod łóżkiem. Świetnie sprawdzą się także zamykane na suwak pokrowce, które bardzo często otrzymujemy wraz z zakupionymi poduszkami czy kołdrami. Natomiast we wnętrzach, w których brakuje miejsca dobrym rozwiązaniem będzie przechowywanie pościeli w workach próżniowych, które pozwolą nam zaoszczędzić sporo przestrzeni.

 Przechowywanie pościeli w workach próżniowych

Uważaj na wilgoć!

Produkty wykonane z pierza i puchu wymagają częstego wietrzenia, lecz pamiętajmy by czynność tą wykonywać jedynie w ciepłe dni. Wystawianie puchowej kołdry na zewnątrz podczas mroźnego lub deszczowego dnia sprawi, że zacznie ona chłonąć wodę. Uważajmy także, by kołder - czy to tekstylnych czy tych wykonanych z pierza - nie przechowywać w miejscach, w których występuje duża wilgotność powietrza. Takie warunki przechowywania pościeli niechybnie doprowadzą do rozwoju grzybów oraz pleśni. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium