Jak prać zasłony? 3 praktyczne porady

0
Jak prać zasłony? 3 praktyczne porady

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem prania zasłon?

Jak prać zasłony, aby zachować je w nienaruszonym stanie? Jak odświeżyć ich wygląd bez niechcianych zagnieceń czy dziur? Przed rozpoczęciem samego etapu prania zasłon, należy pamiętać o tym, aby usunąć z nich wszystkie metalowe elementy, a także wszelkie spinki, zapinki i kółka, na których są zawieszane. Dzięki temu do pralki nie dostaną się żadne części, które mogłyby zakłócić jej pracę lub wpłynąć negatywnie na stan zasłon. Bardzo ważne jest też to, aby dobrać odpowiednie środki piorące i płyny do płukania, które nie tylko zapewnią świeżość i piękny zapach, ale przede wszystkim pozwolą pozbyć się kurzu i roztoczy. Jeśli decydujesz się na ciemniejsze zasłony - jak np. zasłona grafitowa - to pamiętaj, aby używać specjalnych proszków lub płynów, które zadbają o kolor i nie będą prowadzić do wyblaknięcia tkaniny.

Skuteczne pranie zasłon

Pranie zasłon: w pralce czy ręcznie?

Przed rozpoczęciem prania zasłon należy zapoznać się z informacjami, które znajdują się na metce. Dzięki temu możemy dowiedzieć się więcej na temat tkaniny oraz zalecanych sposobów czyszczenia. Warto mieć na uwadze, że zasłony wykonane są z reguły z bardzo delikatnych materiałów, dlatego do ich prania zaleca się wybieranie specjalnych programów do delikatnych włókien. Co więcej, zbyt szybkie obroty mogą osłabić strukturę zasłon, a w rezultacie doprowadzić do powstania dziur, dlatego zaleca się niestosowanie programu wirowania. Należy pamiętać, że pod wpływem wysokich temperatur tkanina może się skurczyć lub wyblaknąć, dlatego pranie zasłon powinno odbywać się w bezpiecznej temperaturze 40 stopni. W przypadku zasłon wykonanych z niezwykle cienkich materiałów, koronki czy gipiury warto zdecydować się na pranie ręczne, dzięki któremu unikniemy sytuacji takich jak: rozerwanie materiału, zmechacenie czy zafarbowanie. Jak prać zasłony wykonane z grubych tkanin? W tym przypadku nie zaleca się prania ręcznego, głównie ze względu na problemy z odprowadzeniem wody z materiału.

Czy zasłony można prać w pralce?

Jak często prać zasłony w domu?

Kolejną kwestią, nad którą warto się zastanowić, jest częstotliwość prania zasłon w domu. I choć nie istnieje złota reguła, która by to określała, to warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, czy nasze miejsce zamieszkania znajduję się w okolicy o dużym zanieczyszczeniu powietrza, czy posiadamy zwierzęta bądź małe dzieci, które często brudzą dekoracje okienne, czy ktoś z członków rodziny pali papierosy wewnątrz pomieszczeń, a także jak często korzystamy z przestrzeni takich jak balkon bądź taras. Warto mieć na uwadze, że tego typu sytuacje powodują szybsze zabrudzenie, co w rezultacie prowadzi do powstania niechcianych plam. Niektórzy na pranie zasłon decydują się raz na pół roku. Ta opcja sprawdzi się w przypadku sypialni, gdzie nie dociera wiele czynników zewnętrznych. W przestrzeniach, z których korzysta więcej osób, zaleca się pranie zasłon raz na kwartał.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium