Bestsellery wśród pościeli

Pościel hiszpańska bawełniana 160x200 Premium
Pościel hiszpańska bawełniana 160x200 Premium

183,52 zł

Cena regularna: 215,90 zł

Najniższa cena: 183,52 zł
szt.
Komplet pościeli z bawełny satynowej 200x220 Ariadna
Komplet pościeli z bawełny satynowej 200x220 Ariadna

124,02 zł

Cena regularna: 145,90 zł

Najniższa cena: 120,90 zł
szt.
Ekskluzywna pościel czarna 160x200
Ekskluzywna pościel czarna 160x200

115,90 zł

szt.

Jak prać ręczniki? Poradnik

0
Jak prać ręczniki? Poradnik

Puszyste, miękkie ręczniki, wykonane z mięsistej tkaniny, to absolutna podstawa, jeśli chodzi o dobrej jakości tekstylia domowe. Są nie tylko idealnym zwieńczeniem odprężającej kąpieli, lecz nierzadko także stylową ozdobą łazienki. Jednak, by mogły one służyć Ci w niezmienionej formie przez długi czas, musisz należycie o nie zadbać. I tu pojawia się pytanie: jak prać ręczniki, aby były nieskazitelnie czyste, chłonne i jak najdłużej zachowały swoje walory estetyczne? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego tematu, postaramy się rozwiać je w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Skuteczne pranie ręczników w pralce – dobierz odpowiednie parametry

Skuteczne pranie ręczników, to przede wszystkim efektywne pozbycie się z nich wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które zebrały się na nich w trakcie użytkowania. Żeby było to możliwe, musisz prawidłowo zaprogramować swoją pralkę. Jeśli zastanawiasz się teraz w ilu stopniach prać ręczniki, odpowiemy: to zależy! Jest to zależne głównie od rodzaju materiału, aczkolwiek w większości przypadków, optymalna temperatura prania zalecana przez producentów, waha się w granicach 40 – 60 ℃. Pozwala ona na dokładne oczyszczenie tkaniny, bez utraty jej walorów. Pamiętaj, aby nie wybierać opcji prania w 90 ℃ – woda o takiej temperaturze być może lepiej oczyści ręczniki, ale jednocześnie sprawi, że staną się szorstkie i bardziej podatne na zniszczenia. Pozostając w temacie parametrów prania, zwróć także uwagę na wirowanie. Z oczywistych powodów nie da się z niego całkowicie zrezygnować, warto jednak wybierać niższe wartości, które nie będą naruszać splotu i wpływać negatywnie na żywotność produktu.

Pranie ręczników w pralce a detergenty

Gdy już zaprogramujesz swoją pralkę, przychodzi czas na dodanie niezbędnego detergentu. Niezwykle ważny jest tutaj umiar. Nadmiar środków chemicznych może okazać się zbyt trudny do wypłukania i odłożyć się we włóknach tkaniny, przez co stanie się ona mniej chłonna oraz stopniowo utraci swoją miękkość. Z tego samego względu warto także zrezygnować z proszku do prania, a zamiast niego wybierać płyny lub żele. Kolejna informacja może Cię zaskoczyć, mianowicie w przypadku prania ręczników, najlepiej jest zrezygnować z używania płynów do płukania. Co prawda sprawiają one, że materiał staje się przyjemnie miękki, ale jednocześnie pozbawiają go podstawowej właściwości, jaką jest chłonność.

Ręczniki – wypierz, wysusz i odpowiednio przechowuj

Wiesz już, w jakiej temperaturze prać ręczniki oraz jakich używać do tego środków, jednak aby cały proces był możliwie najbardziej efektywny, pamiętaj o przestrzeganiu kilku bardzo ważnych zasad. Oto one:

 

  • piorąc ręczniki, nie mieszaj ich z odzieżą – unikniesz uszkodzenia delikatnych tkanin, przenoszenia zanieczyszczeń i osadzania się drobnych włókien na ubraniach,
  • pamiętaj o segregacji na kolory – ręczniki, szczególnie te mocno barwione, mogą oddać kolor i tym samym zabarwić te jaśniejsze,
  • nie przepełniaj bębna pralki – dzięki temu unikniesz większych zagnieceń, a wewnątrz pozostanie wystarczająco dużo miejsca na swobodny przepływ wody i wypłukanie zabrudzeń oraz detergentów.

 

Aby Twoje domowe tekstylia na długo zachowały swoją świeżość i estetyczny wygląd, nie powinieneś zaniedbywać kolejnego etapu, jakim jest suszenie. Najlepszym sposobem na suszenie ręczników jest równomierne rozwieszenie ich na świeżym powietrzu, w przewiewnym miejscu, jednak nie bezpośrednio na słońcu. Ekspozycja na promienie słoneczne może bowiem sprawić, że tkanina stanie się sztywna i szorstka, nieprzyjemna w dotyku, a kolory, które wcześniej były żywe, wyblakną. A gdy ręczniki już wyschną, dobrze przechowywać je w miejscu, w którym również możliwa jest cyrkulacja powietrza, np. w szafce z ażurowymi frontami, dzięki czemu zachowają swój piękny zapach.

Co zrobić, aby ręczniki zachowały swoją miękkość i chłonność?

Jeśli chcesz cieszyć się miękkością, puszystością i chłonnością Twoich ręczników przez długi czas, zastosuj kilka prostych trików, które pomogą Ci osiągnąć ten efekt. Jednym z nich jest pranie ręczników z octem i sodą. Te dwa składniki z powodzeniem zastąpią płyn do płukania, ale jednocześnie nie wpłyną negatywnie na higroskopijność tkaniny, pozostawiając ją w dalszym ciągu chłonną. Pamiętaj jednak, by sody nie używać do ręczników w żywych barwach, ponieważ w ten sposób pozbawisz kolory intensywności. Kolejnym dobrym sposobem na uzyskanie miękkości ręczników jest użycie suszarki bębnowej, lecz rób to z rozwagą – nadużywanie tego sprzętu może również niszczyć włókna. A co z prasowaniem? W tym przypadku masz prawo o nim zapomnieć. Odpowiednio wstrząśnięte po praniu, rozwieszone z zachowaniem odstępów, dobrze wysuszone ręczniki nie wymagają użycia żelazka. Co więcej, gorące żelazko zbytnio spłaszcza włókna, przez co materiał traci swoją miękkość.

 

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości i teraz już wiesz, w jaki sposób zadbać o swoje ręczniki, aby jak najdłużej móc cieszyć się ich przyjemną puszystością. A jeśli poszukujesz nowych ręczników, które będą odznaczały się niezwykłą jakością wykonania, trwałością i otulającą miękkością, wejdź na E-EKOMAX i wybierz coś dla siebie spośród szerokiej gamy rozmiarów i kolorów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium