Jak prać poduszki i kołdry z pierza?

0
Jak prać poduszki i kołdry z pierza?

Pranie poduszki z pierza lub kołdry, jest o wiele bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Co w tym wymagającego? Większość osób po prostu umieszcza wszystko w pralce, dodaje detergenty i uruchamia delikatny program. Nie jest to jednak najlepszy sposób na osiągnięcie zamierzonego celu, gdyż bardzo łatwo w ten sposób zniszczyć pościel lub nawet uszkodzić pralkę. Chcesz zatem dowiedzieć się jak wyprać poduszkę z pierza w odpowiedni sposób? Wskazówki znajdziesz w kolejnych akapitach przygotowanego przez nas materiału. Zapraszamy więc do lektury.

Spis treści

Czy można prać poduszkę z pierza lub kołdrę w pralce?

Tak, jeśli pozwala na to producent. Jeśli pranie kołdry z pierza lub poduszki w pralce jest możliwe, znajdziesz m.in. zakres dostępnych temperatur i inne wskazówki na metce.

Gdy zdecydujesz się na pranie poduszek z pierza lub kołder w pralce, zapomnij o klasycznym zestawie ustawień i zwykłych preparatach piorących (np. używanych do odzieży). Tego typu środki są wyposażone w aktywne enzymy. Te z kolei są przyczyną zbrylenia i rozpadania się pierza. Korzystaj więc płynu do prania delikatnych tkanin lub dla niemowlęcych ubrań.

Uważaj jednak nim umieścić pościel w pralce. Mokre pióra są bardzo ciężkie. Sprawdź zatem jej maksymalne obciążenie, by nie okazało się, że wsad jest zbyt mały w stosunku do ilości przedmiotów znajdujących się wewnątrz w trakcie wirowania. Zweryfikuj również stan poduszek i kołder. Jeśli pojawiła się na nich jakakolwiek dziura lub luz na szwach, automatycznie eliminuje to możliwość prania w pralce. W innym wypadku pióra mogą zapchać filtr.

Co zrobić, gdy pralka nie posiada programu do prania pierza? Uruchom pranie delikatnych tkanin i wyłącz wirowanie. Użyj temperatury na poziomie 60 stopni Celsjusza. Dzięki temu zabijesz roztocza i drobnoustroje.

Jak widać, złotym środkiem jest stosowanie się do zaleceń. Większość produktów posiada metki, na których znajdują się wskazówki, jak je pielęgnować. Gdyby jednak ich zabrakło, skontaktuj się z dystrybutorem lub producentów. Unikaj również regularnego prania pościeli i stosuj poszewki, które można prać standardowo w pralce. Pozbędziesz się w ten sposób wielu kłopotów.

pranie poduszek z pierza

Kiedy należy wymienić pościel na nową?

Zaleca się, by kołdrę wymieniać co ok. 5-10 lat i poduszkę raz na 2 lata. W końcu ma ona kontakt z otoczeniem, co prowadzi do tego, że do jej wypełnienia przedostają się mikroorganizmy, roztocza, kurz itp. Do tego dotyka ona naszego ciała w nocy, co prowadzi do podniesienia poziomu wilgotności i potem. Tworzą się więc idealne warto do rozwoju bakterii i grzybów, co z kolei przyczynia się do powstawania zagrożeń dla naszego zdrowia.

Przedstawiony powyżej okres jest umowny. Większość osób posiada więcej niż 1 komplet pościeli lub nie codziennie śpi w tym samym mieszkaniu. Gdy masz pewność, że przez pewien czas dana poduszka z pierza lub kołdra z pierza nie będzie używana, zabezpiecz ją przy pomocy specjalnych toreb z tworzywa sztucznego. Ograniczy to ich kontakt z kurzem, brudem i ww. mikroorganizmami.

Warto również zwrócić uwagę na stan pościeli. Jeśli zacznie ona żółknąć lub jej wypełnienie stwardnieje (i nie wróci do normalnego stanu sprzed prania), należy wymienić ją w trybie błyskawicznym.

Gdy wiesz już jak prać poduszki z pierza, nie musisz martwić się, że pranie kołdry z pierza przerośnie Twoje możliwości. Jeśli mimo wszystko jednak obawiasz się tego procesu, warto zlecić to zadanie profesjonalnej pralni – zwłaszcza że pościeli nie trzeba prać często (w stosunku do ubrań). Pamiętaj, by w razie wątpliwości zawsze konsultować swoje decyzje ze specjalistami. Pozwoli Ci to uniknąć dużej ilości nieprzyjemności.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium