Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby uczucia, jakie daje zanurzenie się w czystej, świeżej i pachnącej pościeli. Ale czy wiesz, że częsta zmiana tekstyliów na łóżku ma wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także na Twoje zdrowie? W tym artykule podpowiemy Ci, jaka jest optymalna częstotliwość zmiany pościeli i jakie czynniki mają na to wpływ. Dowiesz się także, dlaczego nie powinieneś zbyt długo zwlekać z wymianą poszewek oraz co zrobić i czego unikać, aby przedłużyć ich świeżość. Zapraszamy do lektury!
Częstotliwość zmiany pościeli – zalecenia
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak często powinieneś zmieniać swoją pościel, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ciężko uzyskać jednoznaczną odpowiedź, gdy w grę wchodzą takie czynniki, jak osobiste preferencje, stan zdrowia, kondycja skóry, czy aktualna pora roku. Jedno jest jednak pewne: im częściej, tym lepiej! Większość źródeł podaje, że pościel należy zmieniać co 1– 2 tygodnie. Niezaprzeczalnie częstszą wymianę powinni rozważyć alergicy lub właściciele czworonogów, które w ciągu dnia lubią spędzać czas w sypialni. Dobrze jest także zwiększyć częstotliwość wymiany pościeli latem, ponieważ to wtedy temperatury są wyższe, więc ciało bardziej się poci i oddaje wilgoć, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy, bakterii i grzybów. Nie warto czekać, aż ślady użytkowania będą wyraźne, bowiem to, co może mieć zgubny wpływ na higienę Twojego snu i zdrowie, nie zawsze jest widoczne gołym okiem.
Dlaczego nie warto zwlekać ze zmianą pościeli?
Podczas snu ciało człowieka poci się, a większość wilgoci zostaje zaabsorbowana właśnie przez pościel. Naturalnym procesem jest także złuszczanie się naskórka i osadzanie się go na tekstyliach. Ponadto jeśli nie zabezpieczysz łóżka w ciągu dnia, np. za pomocą narzuty, również możesz się spodziewać, że nagromadzi się na nim więcej zanieczyszczeń, takich jak kurz, sierść zwierzęca czy pyłki. To wszystko może sprawić, że Twoja pościel stanie się idealnym siedliskiem dla drobnoustrojów i grzybów, które mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Zbyt rzadka wymiana pościeli może też nasilać objawy alergii, takie jak katar, kaszel, czy wysypki skórne. Nie zwlekaj z wymianą także wtedy, gdy chcesz uniknąć pojawienia się wyprysków na swojej cerze. Pamiętaj o tym, że czysta pościel, to nie tylko komfort, to także klucz do zdrowego snu i recepta na dobre samopoczucie w ciągu dnia.
Jak zabezpieczyć pościel przed zanieczyszczeniami?
Choć cotygodniowa wymiana pościeli może wydawać się kłopotliwa, to regularność ma tutaj ogromne znaczenie. Jednak jak to w życiu bywa, w natłoku codziennych obowiązków nie zawsze możesz mieć na to czas, warto więc, abyś trzymał się kilku zasad, które pomogą Ci zachować świeżość Twojej pościeli na dłużej. Oto one:
- nigdy nie siadaj na łóżku w ubraniach, w których byłeś poza domem,
- nie umieszczaj na łóżku przyniesionych z zewnątrz paczek lub toreb z zakupami,
- dbaj o higienę – nie kładź się spać bez kąpieli lub prysznica,
- często wietrz sypialnię,
- nie idź spać z mokrymi włosami,
- nie używaj tłustych kosmetyków bezpośrednio przed położeniem się do łóżka,
- nie spożywaj posiłków w łóżku.
Ponadto jeśli masz w domu zwierzaki, postaraj się zorganizować im własne legowisko, takie, które będzie dla nich atrakcyjniejsze niż Twoja pościel. Oprócz tego pamiętaj o zabezpieczeniu pościeli w ciągu dnia: chowaj ją do specjalnego pojemnika lub po prostu przykrywaj estetyczną narzutą. Nie zapomnij także o odpowiedniej pielęgnacji tkanin. Opowiemy Ci o niej w dalszej części artykułu.
Wskazówki dotyczące prania pościeli
Nieodzownym elementem procesu zmiany pościeli jest pranie tej, która była uprzednio używana. Aby jej pielęgnacja była efektywna, najpierw zapoznaj się z zaleceniami producenta. Zazwyczaj pościel pierze się w wodzie o temperaturze od 40 do 60 ℃, dzięki temu można skutecznie pozbyć się z niej większych zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Aby nie zaburzyć procesu i przedłużyć świeżość tekstyliów, po praniu pamiętaj o ich niezwłocznym i dokładnym wysuszeniu, a później o odpowiednim przechowywaniu – najlepiej w wentylowanym miejscu. Jeśli chcesz mieć większą pewność, że pozbywasz się bakterii, nie pomijaj prasowania – oczywiście jeśli informacje na metce pozwalają na użycie rozgrzanego żelazka. Dodatkowo, aby Twoja pościel zachowała ładny zapach na dłuższy czas, zainwestuj w dobre detergenty oraz koniecznie zadbaj o czystość swojej pralki.
Mamy nadzieję, że Twoje wątpliwości dotyczące częstotliwości zmiany pościeli zostały rozwiane. Najważniejsze, abyś pamiętał, że wymiana pościeli co 1-2 tygodnie to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu Twojej sypialni. To przede wszystkim profilaktyka, inwestycja w Twoje zdrowie, dbałość o higienę snu, a co za tym idzie, o dobre samopoczucie.