Historia pościeli i ciekawostki

0
Historia pościeli i ciekawostki

Pościel stanowi nieodłączny element wyposażenia sypialni. Dzięki niej jest Ci ciepło, zyskujesz dodatkową ochronę przed przeciągami, a do tego sen staje się jeszcze przyjemniejszy. Tym bardziej gdy wybierzesz warianty z miękkiego materiału. Na pewno nie wyobrażasz sobie już spokojnej nocki bez tego dodatku. Jednak historia pościeli jest naprawdę zaskakująca, a przede wszystkim dynamiczna. Sprawdź, jak zmieniała się na przestrzeni lat!

Pościel historia

Pościel – historia od starożytności do współczesności

Starożytność

To właśnie starożytny Egipt bardzo często służy jako przykład miejsca, gdzie zaczęto na większą skalę rozwijać pierwowzory łóżek. Choć nie prezentowały się, jak meble, które znasz ze współczesnych czasów, to i tak warto o nich wspomnieć. Przede wszystkim był to symbol przynależności do określonej klasy społecznej. To najzamożniejsi obywatele mogli pozwolić sobie na tego typu miejsce do spania – oczywiście do tej grupy należał też faraon. W jego przypadku łóżko mogło być wykonane nawet z kości słoniowej, hebanu, złota i srebra. Ważnym elementem było też specjalne miejsce na misterne fryzury.

W podobnych czasach w starożytnym Rzymie zaczęto już stosować miękkie wypełnienia z pierza, trzciny, słomy i wełny.

Średniowiecze

Średniowiecze to przełomowy moment, jeśli chodzi o historię pościeli. To właśnie wtedy zaczęły powstawać sienniki do spania, a także pierwsze wersje łóżek, materacy, poduszek i kołder. Na samym początku uzupełniano je przede wszystkim sianem, ale z czasem coraz częściej wykorzystywano w tym celu wełnę. Dzięki temu miejsce stawało się cieplejsze, a do tego milsze dla skóry. Kolejna nowość polegała na podwyższeniu łóżka. To w skuteczny sposób chroniło przed niebezpieczeństwami, owadami i wężami. Oprócz tego wysokość łoża odzwierciedlała status w społeczeństwie.

Jak zatem wyglądała w tych czasach pościel? Historia tak naprawdę jest dość prosta. Do ogrzania ciała i ochrony przed zimnym wiatrem wykorzystywano lekkie futra i skóry. U władców były one dość spore.

Historia pościeli

Współczesna historia pościeli

Obecnie znany wygląd pościeli to pomysł belgijskiego doktora Mariezowa Goretebe. W XVI wieku na całym świecie szalała tzw. epidemia brudnych rąk. Dlatego sposobem na zapobieganie przenoszenia bakterii miała być regularnie zmieniana pościel. Historia ta jest ważna nie tylko ze względu na ten dodatek, ale również zwrócenie uwagi na higienę osobistą.

W Polsce tego typu pościel zaczęła być popularna za panowania króla Augusta, który otrzymał taki podarek od słynnego podróżnika Vasco Da Gama.

Spopularyzowanie pościeli wpłynęło na dynamiczny rozwój tego dodatku. Przede wszystkim dotyczy to wykorzystywanych materiałów. Przy ich szyciu zaczęto stosować delikatne tkaniny typu len, bawełnę, a nawet jedwab. Najbogatsi chętnie wybierali ręcznie haftowane poszwy. Z czasem ich produkcja nabrała masowego charakteru, a dziś trudno jest wyobrazić sobie spanie bez miękkiej i oddychającej pościeli. Warto też poznać ciekawostki o pościeli.

Ciekawostki historyczne o pościeli

  • W czasach prehistorycznych za łóżka uważane były wykopane i wyłożone liśćmi doły. To właśnie w nich spali ludzie, a za okrycie uważali grube skóry zwierząt – szczególnie niedźwiedzi i reniferów.
  • Historia pościeli wiąże się powstaniem znanego przysłowia „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Pierwsze łóżka miały drewnianą konstrukcję, ściśle połączoną ze sobą skórzanymi pasami i linami, które bardzo często się przesuwały, więc wymagały regularnych poprawek – jeśli tego nie zrobiłeś, to na pewno nie było wygodnie.
  • W Wersalu jest aż 413 łóżek, a powstało ich tyle, ponieważ Ludwik XIV bardzo polubił ten mebel.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium