Jak prać pościel? Praktyczne porady

0
Jak prać pościel? Praktyczne porady

W tekście przedstawiamy porady dotyczące:

  • przygotowania pościeli do prania;
  • częstotliwości, temperatury i innych kwestii wokół prania kompletów;
  • zaleceń dla poszczególnych tkanin pościelowych

Jak wyprać pościel? Etap przygotowania

Pranie pościeli warto zaplanować - chociażby dlatego, że kompletów nie powinniśmy wkładać do pralki razem z innymi tekstyliami. Dobrze jest również prać podczas jednego cyklu te same elementy pościeli (poszewki z poszewkami, prześcieradła z prześcieradłami). Ekonomiczne rozwiązanie stanowi zatem pranie w czasie jednego dnia bielizny pościelowej z całego domu.


Zanim włożymy poszwy i poszewki do pralki, odwróćmy je na lewą stronę - ten prosty zabieg ochroni komplet przed blaknięciem. Pamiętajmy także o zapięciu guzików lub zamków - w dzięki temu uchronimy materiał przed plątaniem się i przyczynimy się do dokładniejszego wypłukania kompletu.


Przypominamy także o powszechnie znanej, ale bardzo ważnej zasadzie dotyczącej prania pościeli, a dokładniej tekstyliów - nie pierzemy podczas jednego cyklu artykułów białych i kolorowych. Środki przeznaczone do pielęgnacji białych rzeczy mają bowiem w składzie więcej wybielaczy, mogących negatywnie wpłynąć na kolorystykę pościeli w nasyconych barwach.

Pranie pościeli - temperatura, częstotliwość i inne zalecenia

Jak często prać pościel? Na to pytanie do tej pory nie udzielono jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań oraz tego, po jakim czasie spania w tym samym komplecie zaczynamy odczuwać dyskomfort. Jedni są zdania, że pościel należy zmieniać co tydzień, inni twierdzą, że pranie jej częściej niż raz w miesiącu jest przesadą. Jak wyprać pościel? Z jaką częstotliwością? Sprawdź to!


Średni czas użytkowania, po którym warto wyprać pościel, to około 2-3 tygodni. Po tym czasie na materiale, mającym codzienny kontakt ze skórą, namnaża się już spora ilość drobnoustrojów i roztoczy. W niektórych sytuacjach zaleca się prać komplet częściej. Bieliznę pościelową należy zmieniać z większą częstotliwością w przypadku:

  • noworodków - maluszki są szczególnie wrażliwe na działanie drobnoustrojów, a ich układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony. Dodatkowo przy niemowlętach nie trudno o małe wypadki w postaci śladów kupki czy pokarmu na pościeli.
  • przedszkolaków - maluchy w wieku przedszkolnym mają problem z nocnym moczeniem się, stąd pościel dziecięcą warto prać częściej.
  • nastolatków - okres dojrzewania to czas, kiedy skóra szybciej się przetłuszcza, u młodego człowieka pojawia się trądzik, a małe kobietki zaczynają miesiączkować. To wszystko przekłada się na konieczność częstszego prania pościeli.
  • osób chorych, przechodzących infekcję - w przypadku chorych osób leżących w łóżku przez większą część dnia zmiana pościeli może być konieczna nawet co 2-3 dni.


Warto także pamiętać o tym, że po wypraniu pościel nie powinna zbyt długo znajdować się w bębnie pralki. W przeciwnym wypadku straci ona świeży, przyjemny zapach. Wraz z upływem czasu utrwalą się także zagniecenia powstałe w trakcie prania, a materiał może ulec odbarwieniu.


Ekskluzywna pościel srebrno biała Eurofirany

Jak prać pościel? Porady dla konkretnych typów pościeli

Poniżej przedstawiamy ogólne zasady prania kilku najpopularniejszych tkanin pościelowych. Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem się do naszych wskazówek sprawdzić metkę produktu - może się okazać, że Twój artykuł z jakichś powodów (metoda barwienia, technika splotu, podatne na uszkodzenia zdobienia) wymaga niestandardowego traktowania.


Pościel z satyny bawełnianej

W tym przypadku konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z wytycznymi producenta. Satyna bawełniana, w zależności od jakości zastosowanej przędzy, może mieć różne wymagania. Pościeli wykonanej z tej tkaniny nie trzeba prasować - jeśli rozwiesimy ją zaraz po wypraniu, jej powierzchnia po wyschnięciu będzie gładka. Szukasz pościeli z satyny bawełnianej? Sprawdź nasze łatwe w pielęgnacji produkty!


Pościel flanelowa

Pościel z flaneli można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Aby zachować miękkość materiału, dobrze jest stosować łagodne detergenty. Zalecana temperatura wody, w jakiej należy prać komplet, to maksymalnie 60 stopni. Flanelowa pościel źle reaguje na wszelkiego rodzaju wybielacze - nie należy w jej przypadku przesadzać z tymi środkami.


Pościel z kory

Zazwyczaj pościel z kory pierze się w 60 stopniach, zdarzają się jednak produkty wymagające niższej temperatury prania. Aby komplet wykonany z kory jak najdłużej zachował kształt i swoje właściwości, warto zrezygnować z jego odwirowywania i prasowania - lepiej jest równo rozwiesić mokrą pościel i pozostawić ją do wyschnięcia.


Pościel antyalergiczna

W tym przypadku najistotniejsza jest częstotliwość prania. Pościel antyalergiczną trzeba prać nieco częściej - co 1-2 tygodnie. Należy też ograniczyć ilość detergentów stosowanych w procesie jej pielęgnacji - dobrze jest zrezygnować z płynu do płukania oraz wybrać najzwyklejszy proszek (bez np. dodatków zapachowych).


Szukasz łatwych w utrzymaniu pościeli? Zapoznaj się z naszą ofertą!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium