Prasowanie to czynność, która spędza sen z powiek niejednej pani domu. Zagniecenia sprawiają, że materiał, nawet świeżo wyprany, wygląda po prostu nieestetycznie - zasada ta dotyczy nie tylko ubrań, ale także pościeli. Okazuje się jednak, że dzięki kilku prostym sposobom możesz sprawić, że Twój komplet poszewek będzie prezentował się nienagannie. Wybrane przez nas triki i metody nie wymagają od Ciebie nawet… dotknięcia żelazka! Sprawdź jak prać pościel żeby nie prasować!
Sposoby na usuwanie zagnieceń z pościeli
Jak pozbyć się zagnieceń z pościeli, unikając czasochłonnego pracowania? Sprawdź nasze wskazówki, wśród których znajdziesz następujące porady i techniki:
- unikanie zagnieceń na etapie prania,
- rozwieszanie pościeli w łazience,
- prasowanie… suszarką do włosów,
- zastosowanie niewielkiej ilości wody na drobne zagniecenia,
- zwijanie zamiast składania,
- stosowanie innych niż żelazko urządzeń,
- wybór opcji ,,bez zagnieceń” podczas prania,
- kupno pościeli niewymagającej prasowania.
Unikanie zagnieceń na etapie prania
Znacznie łatwiej pozbędziesz się zagnieceń na pościeli, jeżeli postarasz się zapobiec ich powstawaniu już na etapie prania. Zanim włączysz pralkę, ustaw wirowanie na mniejsze niż zazwyczaj obroty (szybciej obracający się bęben sprzyja mięciu się tkaniny). Postaraj się też jak najszybciej wyciągnąć wypraną pościel - najlepiej natychmiast po zakończeniu cyklu. To sposób na pościel nie wymagającą prasowania. Pozostawienie kompletu w pralce nawet na kilka minut może sprawić, że powstałe zagniecenia staną się trudne do rozprostowania. Zadbaj też o to, by starannie rozwiesić pranie, troszcząc się o rozciągnięcie prześcieradła czy poszwy kołdry na całą ich szerokość. Poproś również domowników o pomoc i wspólnie strzepnijcie poszewki - pomoże to choć częściowo pozbyć się zagnieceń.
Rozwieszanie pościeli w łazience
Jeżeli po wysuszeniu na pościeli nadal widnieją zagniecenia, pozostaw poszwy rozwieszone w łazience. Powinny rozprostować się pod wpływem pary wodnej, która powstanie, gdy Ty lub inny z domowników będziecie brać kąpiel. Jak rozprostować zagniecenia na pościeli? Sposób ten wymaga jednak specyficznych warunków - łazienki na tyle dużej (i tak zorganizowanej), by można w niej było rozwiesić pościel, nie składając jej, a jednocześnie na tyle małej, by pomieszczenie łatwo ulegało zaparowaniu.
Prasowanie… suszarką do włosów
Chcesz ,,na szybko” pozbyć się widocznych zagnieceń? A może nie masz czasu rozkładać deski do prasowania i żelazka? Metodą na szybkie wyprasowanie pościeli jest wykorzystanie… suszarki do włosów. Równomiernie zwilż pościel wodą (najlepiej za pomocą spryskiwacza - np. do kwiatów) i susz ją suszarką. Zadbaj o to, aby nie ustawiać urządzenia na najwyższą moc - może to negatywnie wpłynąć na właściwości materiału.
Niewielka ilość wody na drobne zagniecenia
Jeżeli zagniecenia są naprawdę niewielkie i punktowe, aby je rozprostować, wystarczy jedynie kilka kropel wody. Zwilż nimi pogniecione miejsce. Następnie pocieraj fragment pościeli palcem, starając się rozciągnąć materiał- to sposób na to jak pozbyć się zagnieceń z pościeli.
Zwijanie zamiast składania
To sposób, dzięki któremu po wyjęciu pościeli z szafy nie będziesz głowić się nad tym, jak rozprostować trudne zagniecenia powstałe, kiedy komplet leżał na półce. Nie składaj prześcieradeł i poszew w kostkę. Zamiast tego - zwiń je. Tak przechowywana pościel nie zemnie się.
Zamiast żelazka - inne urządzenie!
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do prasowania, które są łatwiejsze i szybsze w użyciu niż żelazko. Prasowanie przy ich użyciu odbywa się sprawniej, nie wymaga też specjalnych przygotowań (np. rozkładania deski do prasowania). Mowa o tzw. parownicach. Ich nazwa nie jest przypadkowa - do prostowania zagnieceń urządzenia te wykorzystują skoncentrowany strumień pary wodnej.
Opcja bez zagnieceń… w pralce
Jeżeli planujesz zakup nowej pralki, być może warto, abyś zastanowiła się nad urządzeniem wyposażonym w opcję prania bez zagnieceń. Tego typu rozwiązanie nawet jeśli nie eliminuje konieczności prasowania bądź rozprostowywania tkanin, to znacznie utrudnia powstawanie większych i trwałych zagnieceń. To sposób na to jak prać pościel żeby nie prasować jej po wyschnięciu.
Wybór pościeli niewymagającej prasowania
Czy można zrobić coś jeszcze, dzięki czemu nasza pościeli nie będzie wymagała prasowania? Tak, i to już na etapie… zakupu kompletu. Wybór pościeli bez prasowania to podstawowy sposób uniknięcia zagnieceń na powierzchni materiału.
Pościel bawełniana bez prasowania
Pościel bawełniana, która bez prasowania prezentuje się efektownie? To możliwe! Wystarczy wybrać pościel bawełna satynowa. To wyjątkowo gładka tkanina, zawdzięczająca miękką i delikatną strukturę procesowi uszlachetniania przędzy. Pościeli satynowej bawełnianej nie trzeba prasować - wystarczy ją równo rozwiesić po praniu i pozostawić do wyschnięcia.
Pościel z jerseyu bez prasowania
To kolejny rodzaj materiału, który nie wymaga prasowania. Pościele i prześcieradła jersey z gumką ma nieco inną strukturę niż te satynowe bawełniane, ale oba materiały zachowują się podobnie - rozwieszone i pozostawione do wysuszenia pozostają gładkie.