Kiedy prać i zmieniać pościel po odrobaczaniu?

0
Kiedy prać i zmieniać pościel po odrobaczaniu?

Pasożyty dostają się do naszego organizmu na wiele sposobów. Z reguły do zarażenia dochodzi przez nieodpowiednie zachowywanie higieny osobistej w życiu codziennym. Niedokładne i niezbyt częste mycie rąk to zachowanie, które może do niego doprowadzić. Powrót z wakacji i rozpoczęcie roku szkolnego również może pociągnąć za sobą przykrą niespodziankę w postaci owsików u naszych pociech. Jak się przed nimi zabezpieczyć i jak często zmieniać pościel przy owsikach?

Czego dowiesz się z artykułu?

Odrobaczanie - czym jest i kiedy zmienić pościel?

Najbardziej rozpowszechnione pasożyty to wszawica i owsiki. Jeżeli zaobserwujemy u dziecka częste bóle brzucha, brak apetytu, nerwowość, a nawet alergię lub nawracające egzemy - wszystko to może świadczyć to o tym, iż doszło do zarażenia pasożytami. 

Najbardziej charakterystycznym objawem, który może świadczyć o owsikach, jest jednak uporczywe swędzenie w okolicach odbytu. Swędzenie dokucza dzieciom zasadniczo wieczorem i nocą. Kolejnym przejawem jest także zgrzytanie zębów, które powinno być dla nas dzwonkiem alarmowym, mobilizującym rodziców do wizyty u lekarza. Dziewczynki mogą skarżyć się również na swędzenie w okolicach intymnych, na co trzeba szczególnie uważać - niesie to za sobą możliwość powstania stanu zapalnego żeńskich narządów płciowych. Jednak jeśli odpowiednio zadbamy o naszego malucha, problem zniknie. Pomóc w tym może, chociażby odrobaczenie pościeli.

Kiedy zmienić pościel po owsikach

Jak pozbyć się pasożytów z organizmu?

W momencie wykrycia owsików musimy mieć świadomość, że zachowanie rygorów higieny osobistej to podstawa. Dziecko zakażone należy w pewnym sensie wyizolować od pozostałych członków rodziny. Taka izolacja ma za zadanie fizyczne redukowanie i rozprzestrzenianie się pasożyta. Dotyczy to w szczególności wspólnej bielizny pościelowej u rodzeństwa, ręczników, dzielenie wspólnego spania. Warto także ograniczyć kontakt dziecka ze zwierzętami domowymi i zadbać o odrobaczenie jego pościeli.

Kiedy zmienić pościel po owsikach?

Jak często zmieniać pościel? Mechanizm odrobaczania polega m.in. na truciu pasożytów wewnątrz jelit. Na skutek działania lekarstw pasożyty wydostają się wraz z kałem na zewnątrz. W tym czasie należy więc zachować szczególną ostrożność podczas utrzymywania higieny osobistej na najwyższym poziomie, często zmieniać bieliznę, pościel i ręczniki. Po każdej zmianie pościeli starajmy się przechowywać ją oddzielnie oraz jak najszybciej starać się ją wyprać i wygotować. Kiedy zmienić pościel po owsikach? Otóż zaleca się zmieniać ją codziennie po porannej toalecie. 

Kiedy prać pościel po odrobaczaniu

Kiedy prać pościel po odrobaczaniu?

O ile sposób leczenia owsików nie jest trudny, o tyle utrzymanie w reżimie sanitarnym osoby zakażonej i domowników - już tak. Jak często zmieniać pościel przy owsikach? Codzienna zmiana pościeli i bielizny, przechowywanie jej w osobnych koszach, pranie, gotowanie, prasowanie niesie za sobą przez cały okres leczenia ogrom poświęcenia i zaangażowania. Tym bardziej że przy następnej dawce leku czynności porządkowe należy powtórzyć. Między innymi dlatego warto zaopatrzyć się w pościel naprawdę dobrej jakości, która nawet po wielu praniach z rzędu będzie wciąż zachowywać swoje właściwości. I tak jak każde użycie ręcznika przez osobę zarażoną kwalifikuje go do prania, tak również należy postępować z pościelą.

Wszystko dlatego, że dzieci, przeważnie nieświadomie, drapiąc się przenoszą pasożyty na ręce, a później na wszystkie przedmioty wokół. Dezynfekcja pościeli polega zatem na niekończącym się praniu, gotowaniu i prasowaniu pościeli. Cały dom, firanki, zasłony, koce, meble, podłogi, dywany zaleca się poddać gruntownemu praniu i czyszczeniu. Nie należy zapominać o zabawkach, a już o posiadanych zwierzętach w szczególności. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium