Krochmalenie pościeli – jak to robić i co to właściwie daje?

2
Krochmalenie pościeli – jak to robić i co to właściwie daje?

Krochmalenie pościeli stosowały nasze babcie. Obecnie robi się to już zdecydowanie rzadziej, niż kiedyś. Niesłusznie rezygnujemy z tego zabiegu, ponieważ ma on zalety zarówno o wymiarze praktycznym, jak też higienicznym. Co więcej, krochmal możemy przygotować samodzielnie w domu z łatwo dostępnych składników. Inaczej niż kiedyś dodajemy krochmal do pralki, nie musimy krochmalić tkanin ręcznie. Nie każdy również wie, że właściwości krochmalu są wykorzystywane w kąpieli dziecka, do pielęgnacji bardzo delikatnej skóry.

Krochmalenie pościeli

Dlaczego krochmalenie pościeli jest takie ważne?

Krochmal przez długi czas wykorzystywany był do prania wielu tkanin, nie tylko pościeli. Jedną z jego zalet jest ochrona przed wchłanianiem brudu i potu głęboko w materiał, co potem jest usuwane wraz z krochmalem podczas prania. Krochmalenie pościeli możemy porównać do procesu konserwacji. Nie wchłania ona wilgoci i kurzu, dzięki czemu eliminujemy ryzyko namnażania się szkodliwych bakterii. Krochmal do pościeli sprawia, że możemy jej dłużej używać. Łatwo usuwa się z niej wszelkie plamy i zabrudzenia niezależnie od konsystencji. Z wielu badań wynika również, że krochmalenie pościeli zapobiega rozwojowi roztoczy. Proces ten sprzyja eliminacji gromadzenia się we włóknach obumarłego naskórka. Ponadto tkanina cechuje się mniejszą nasiąkliwością, co z kolei przekłada się na ochronę przed gromadzeniem się wody. Są też tacy, którzy doceniają wyjątkowy wygląd wykrochmalonej tkaniny, wygląda, ale również jest zdecydowanie świeższa. Sprawdź też, jak prać pościel, aby zachowała ona swoje właściwości na długo!

Jak zrobić krochmal do pościeli?

Krochmal możemy przygotować w domu w kilka minut. Efekt, jaki uzyskamy, jest długotrwały, pościel dwustronna jest sztywna, świeża, odporna na zagniecenia, a także sprzyja zdecydowanie bardziej higienicznym warunkom snu. Do przygotowania krochmalu potrzebować będziesz dwóch składników. Niezbędna jest zimna i przegotowana woda oraz skrobia ziemniaczana, którą znajdziemy w większości domów. Z tych składników przygotowujemy kisiel. Jak zrobić krochmal do pościeli? Do szklanki zimnej wody dodajemy 2-3 łyżki skrobi ziemniaczanej i mieszamy dokładnie do połączenia i uzyskania gładkiej konsystencji. W garnku z kolei zagotowujemy ok. 1 litr wody. Do gotującej się już wody dodajemy wcześniej przygotowaną mieszankę. Przez cały czas mieszamy, aby uniknąć grudek. Mamy już gotowy krochmal. Teraz musimy jeszcze dodać go do pościeli.

Jak zrobić krochmal do pościeli

Jak wykrochmalić pościel?

Przygotowanie krochmalu nie powinno przysporzyć nikomu trudności. A jak krochmalić pościel? Trzeba wiedzieć, że procesowi krochmalenia możemy poddać tylko lniane i bawełniane pościele. Nie dodajemy krochmalu do pościeli satynowej, z kory czy tworzywa sztucznego. Należy zatem sprawdzić, z czego wykonana jest konkretna pościel. Krochmalenie pościeli możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich łączy tradycyjną z nowoczesną metodą. Najpierw moczymy pościel z krochmalem w misce, płuczemy ją ręcznie. Drugim krokiem jest odwirowanie tkaniny w pralce. Częściej jednak dodajemy krochmal do pralki na czas płukania.

Alternatywne przepisy na krochmal

Krochmal do pościeli zawsze przygotowujemy ze skrobi ziemniaczanej. Krochmalić możemy jednak również inne tkaniny, przy których nierzadko stosuje się inne przepisy na tę mieszankę. Krochmal możemy przygotować z ryżu, gotując cztery łyżki ryżu w dwóch litrach wody, a następnie odcedzając ryż. Pozostałą po ryżu wodę wykorzystujemy do krochmalenia serwetek, bielizny i koszul. Firany i tkaniny tiulowe możemy wykrochmalić w mieszance przygotowanej z jednej łyżki wody z jeną łyżką cukru.
Krochmalenie pościeli to już w wielu domach zapomniany sposób na świeżą, czystą i wolną od bakterii i roztoczy pościel. Może warto wypróbować tej tradycyjnej metody, która była stosowana przez długie lata przez naszych przodków?

Komentarze do wpisu (2)

28 kwietnia 2021

Zaczęłam krochmalu moja pościel kiedy kupiłam magiel do pościeli. Efekt jest niesamowity. Materiał wykrochmalony wyjęty z pralki jest mniej pognieciony, lepiej się prasuje, a po wyprasowaniu zyskuje dużo gładszą fakturę. Dzięki temu pościel jest dużo przyjemniejsza w używaniu.

4 stycznia 2024

Krochmaliłam po świętach aniołki na choinkę,później serwetki i obrusy i od tej pory będe krochmaliła pościel ale to już w pralce

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium