Jak prać koc i w jakiej temperaturze? 5 porad

0
Jak prać koc i jakiej temperaturze? 5 porad

Kiedy nadchodzą długie, chłodne zimowe oraz jesienne wieczory, sięgamy do szafy po ulubione koce, które zdecydowanie uprzyjemnią nam ten czas. Używamy go często, co powoduje, iż trzeba go regularnie prać i odświeżać. Koce wykonywane są z różnych materiałów, często jest to wełna, mikrofibra, bawełna czy polar. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe właściwości, które może stracić przy niewłaściwym praniu. Jak prać koc, aby go nie zniszczyć i zachować jego miękkość?

Jak prać koc

Jak prać koc - ręcznie czy w pralce?

Istnieje przekonanie, że najlepiej jest prać koce ręcznie, ponieważ istnieje wtedy mniejsze ryzyko jego uszkodzenia. Koce są jednak duże, nierzadko grube, co utrudnia tę czynność. Jeżeli producent nie zaleca prania ręcznego, to bez obaw możemy koc uprać w pralce. Jak wyprać koc w pralce? Przede wszystkim pralka powinna mieć wsad o pojemności minimum 4 kg, ponieważ namoczony koc może ważyć naprawdę dużo. Wybieramy również właściwy program dopasowany do materiału, z jakiego jest koc wykonany. Najlepszym będzie program przeznaczony do delikatnych tkanin i wełny. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia materiału, a także rozciągnięcia koca. Niektóre pralki wyposażone są w specjalny program przeznaczony do prania koców, pościeli i kołder. Warto też widzieć jak często prać pościel, aby była ona zawsze pachnąca i estetyczna.

Przygotowanie koca do prania

Zanim koc znajdzie się w pralce, trzeba go odpowiednio przygotować. Nigdy nie wkładamy go przypadkowo zwiniętego. Koc starannie składamy, co chroni go przed skutkami wirowania. Nie powinno się również prać koca z ubraniami wykonanymi z innych materiałów. Najlepiej uprać tylko jeden koc, dostosowując parametry prania do właściwości materiału lub też dwa koce (jeżeli miejsca w pralce jest wystarczająco dużo), ale o takich samych zaleceniach producenta.

Pranie koca

W jakiej temperaturze prać koc?

Wiele osób się zastanawia, w jakiej temperaturze prać koc. Ustawienie tej odpowiedniej jest jednym z ważniejszych czynników, jakie mają wpływ na prawidłowo przeprowadzony proces prania koca. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka. Informacje na ten temat na pewno znajdziesz na metce, chyba że od razu po zakupie koca się jej pozbyłaś. Najbezpieczniej w takiej sytuacji jest ustawienie temperatury 30-40 st. Celsjusza. Wyższa temperatura nie jest zalecana.
Nigdy nie rezygnujemy też z wirowania, ponieważ koc bardzo nasiąka wodą. Możemy jednak zdecydować o mocy wirowania, dopasowując ją do właściwości materiału. Przy kocu wełnianym zalecaną mocą jest 400 obrotów. Im delikatniejsza tkanina, tym moc wirowania będzie mniejsza.

Jak wyprać koc, stosując środki do prania?

A jak prać koc, kiedy decydujemy się na zastosowanie ogólnodostępnych środków do prania? Obecnie mamy do wyboru bardzo szeroką paletę różnego rodzaju detergentów. Najlepszym wyborem będzie płyn do prania będący alternatywą dla proszku. Łatwiej jest go wypłukać, szczególnie jeżeli koc ma długie włosie. Ponadto, niech będzie to płyn do delikatnych tkanin, który nie pozbawi go miękkości i przyjemnej w dotyku struktury. Ciekawym patentem na piękny zapach koca jest dodanie do prania kilka kropel olejku zapachowego, np. lawendowego lub liliowego. Świetnie sprawdzi się również zapach pomarańczy i sosny.

W jakiej temperaturze prać koc

Suszenia koca po praniu

Już wiesz, jak wyprać koc, aby zachował swój wygląd i właściwości. Równie ważne jest jego prawidłowe suszenie. Odwirowanego koca nie trzeba dodatkowo odsączać z wody, wykręcając go mocno. W ten sposób tylko go rozciągniemy i zgnieciemy. Lepiej go płasko na suszarce, szczególnie jeżeli jest duży i ciężki. Woda będzie go z pewnością rozciągać, a w ten sposób możemy tego uniknąć.
Nie powinno się unikać prania koca w obawie przed jego zniszczeniem. Stosowanie się do kilku prostych zasad pomoże Ci o niego prawidłowo zadbać. W ten sposób posłuży Ci przez długie lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium