Jak prać koc i w jakiej temperaturze? 5 porad

0
Jak prać koc i jakiej temperaturze? 5 porad

Pranie nowego koca często wywołuje obawę o jego stan. Boimy się, że straci na miękkości i wyglądzie. To jednak częsty błąd – taki los spotyka tylko kocyki, których właściciele nie zastanowią się dwa razy przed wpakowaniem go do pralki! Pranie koca w pralce jest zazwyczaj bezpieczne – trzeba tylko przestrzegać kilku zasad. Podpowiadamy, jak prać koc z różnych materiałów.

Pranie koca w pralce czy ręcznie – co wybrać?

Pranie koca w pralce może w szybki sposób przywrócić mu upragnioną czystość i świeżość. Zanim jednak wrzucimy go do pralki, musimy dowiedzieć się, w jakiej temperaturze prać koc. Jak to sprawdzić? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z oznaczeniami na metce. Ich przestrzeganie sprawi, że zarówno pranie, jak i suszenie koca będzie bezpieczne. W niektórych przypadkach może pojawić się zalecenie, aby prać koc ręcznie. W tej sytuacji włożenie go do pralki może zniszczyć materiał.

Temperatura prania koca z nieznanego materiału

A jeśli metka jest nieczytelna i nie możemy określić, z jakiego materiału jest wykonany koc? W tej sytuacji można podjąć ryzyko i uprać go w pralce. Temperatura prania koca powinna być jednak najniższa; dobrze byłoby ustawić taki program, jak pranie ręczne bądź pranie delikatne – o ile oczywiście nasza pralka jest w nie wyposażona.

Jeśli jednak dobro kocyka jest dla Ciebie najważniejsze i nie zniechęca Cię odrobina wysiłku – pranie ręczne, np. w wannie, będzie najbezpieczniejszym wyborem.

Ręczne pranie koca – kiedy się nie sprawdzi?

Ręczne pranie koca nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – szczególnie w przypadku grubego i dużego koca. Pranie koców ręcznie wymaga wypłukania go z proszku czy płynu. Duży koc będzie bardzo ciężki – pojawią się zatem trudności nie tylko z przepłukaniem, ale także odsączeniem materiału.

Ręczne wykręcanie koca nie pozostaje bez wpływu na jego wygląd. Może dojść do naciągnięcia włókien, przez co całość będzie prezentowała się bardzo nieestetycznie. Kilka lub kilkanaście prań ręcznych może doprowadzić do tego, że koc się odkształci. W przypadku prania ręcznego będziemy zmagać się także z bardzo długim czasem suszenia koca, które związane jest z mocnym nasiąknięciem wodą. Jeśli nie ma przeciwwskazań do tego, by wyprać koc w pralce, to opcja ta będzie dużo lepsza.

Jak prać koc

Jak prać koc w pralce? Podpowiadamy!

Jeśli zdecydujemy się prać wełniany koc w pralce, to najważniejszą kwestią jest to, jaka temperatura będzie odpowiednia. Zdarza się, że niektóre z materiałów ulegają zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Jeszcze raz podkreślmy, że czytanie metki jest w tym przypadku kluczowe!

W jakiej temperaturze prać koc? Wybór programu

Zbyt długie wirowanie w pralce może mieć dokładnie ten sam skutek, co zbyt mocne wykręcanie go ręczne. Niska temperatura i program dostosowany do delikatnych tkanin sprawi, że koc nie odkształci się pod wpływem własnego ciężaru w czasie suszenia. Wyższe obroty wirowania są niewskazane niezależnie od rodzaju tkaniny.

Jak prać koc, by zachował swoją miękkość?

Utrata miękkości koca może przydarzyć się wtedy, gdy nie będziemy przestrzegali zaleceń z metki. Co jeszcze może mieć wpływ na to, że nasz koc przestanie być przyjemny w dotyku? Na przykład używanie proszku do prania. Dobrze byłoby zastąpić standardowy proszek płynem do prania tkanin delikatnych. Ochroni on strukturę materiału w trakcie prania, a także suszenia, dzięki czemu koc zachowa estetyczny wygląd.

Dlaczego należy zrezygnować z proszku? Zdarza się, że substancja ta wnika w strukturę koca. Tracimy wówczas jego miękkość, a także puszystość. Koce, w których włókna dostał się proszek, stają się sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Płyn do prania koca sprawdzi się znacznie lepiej.

Jak często należy prać koc?

Kiedy właściwie należy wyprać koc? Gdy materiał ulegnie zabrudzeniu, sprawa jest oczywista – a co z kocem bez plam? Wszystko zależy od jego przeznaczenia. Jeśli stanowi wyłącznie narzutę na kanapę, to możemy prać go rzadziej niż w momencie, gdy śpimy pod nim na co dzień. Pościel pierzemy stosunkowo często – zbiera się w niej kurz, pot, a także martwy naskórek. Jeśli koc jest częścią naszej pościeli, to należy go prać przynajmniej raz na tydzień. Pranie koców, które są narzutami, nie powinno być rzadsze niż raz na kilka miesięcy.

Jak jeszcze sprawić, by koc zachował swoją świeżość? Oprócz prania ręcznie czy w pralce dobrze byłoby raz na jakiś czas rozwieszać go na świeżym powietrzu lub w wentylowanym pomieszczeniu. To szczególnie ważne w przypadku koców ozdobnych, które łatwo zbierają kurz, a zbyt częste pranie może je zniszczyć.

Pranie koca

Jak prać koce z różnych materiałów?

Materiały mają różną odporność na wysoką temperaturę. Jeśli zamierzamy prać koce w pralce, to najpierw musimy określić dokładnie, z jakich materiałów zostały one wykonane. Taka informacja umożliwi nam dobranie odpowiedniej temperatury prania koca.

Jak prać koc z mikrofibry?

Koce z mikrofibry można uprać w pralce. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że materiał ten nie lubi wysokiej temperatury oraz płynów do płukania. Te ostatnie mogą doprowadzić do zmechacenia koca. Unikać trzeba również letniej wody; koce z mikrofibry najlepiej prać w trzydziestu stopniach i płukać w zimnej wodzie, co ochroni strukturę materiału.

W jaki sposób prać koc akrylowy?

Zastanawiasz się, jak prać koc z akrylu? Ten materiał syntetyczny jest odporny na wiele różnych czynników. Nie nadaje się on do prania ręcznego, natomiast z powodzeniem możemy go wsadzić do pralki. W jakiej temperaturze prać koc akrylowy? Idealne będzie czterdzieści stopni, czyli nieco wyższa niż zazwyczaj temperatura. Materiał zachowa swoją miękkość dzięki użyciu zmiękczającego płynu do płukania.

Jak prać koc polarowy?

Koc polarowy także tworzony jest z syntetycznego materiału. Koce polarowe można prać w normalnym trybie, przy czym odpowiednia będzie temperatura czterdziestu stopni. Warto jednak zaznaczyć, że użycie proszku do prania może sprawić, że materiał stanie się nieprzyjemny w dotyku. Koc zachowa swoją miękkość dzięki używaniu płynu do prania delikatnych tkanin.

Jak prać wełniany koc?

Pranie wełnianego koca w pralce może zniszczyć tę tkaninę. Koce wełniane najlepiej czyścić poprzez ręczne pranie. Koc wełniany potrzebuje ciepłej wody, a także preparatów do płukania tkanin, które powstały właśnie dla tego materiału. Jeśli obawiasz się samodzielnego prania wełny, to dobrym rozwiązaniem jest oddanie koca do profesjonalnej pralni.

W jakiej temperaturze prać koc

Profesjonalna pralnia

Do pralni można również zanieść gruby koc, który nie zmieści się w naszej suszarce bębnowej. Pojemność pralki nie zawsze pozwala na wypranie naszego koca. Zbyt ciężki koc może również zniszczyć niewielkich rozmiarów pralkę. Cena prania koca jest zależna od jego rozmiaru, materiału, a także stopnia zabrudzenia. Decydując się na oddanie koca w ręce specjalistów, mamy pewność, że tkanina zostanie odpowiednio potraktowana.

Dbanie o koc sprawi, że będzie nam towarzyszył przez długi czas. Pranie koca nie jest trudne, o ile znamy technikę prania, a także dobierzemy do niej specjalistyczne preparaty. Dlatego nic strasznego – po tej lekturze możesz śmiało złapać za kocyk i zabrać się za pranie!

FAQ:

1. W jakiej temperaturze prać wełniany koc?

Do prania wełny konieczna jest ciepła woda. Z uwagi na delikatność tego materiału, zaleca się wyłącznie pranie ręczne przy użyciu specjalistycznych środków.

2. Jak często należy prać koc, pod którym śpimy?

Koc, który służy nam jako nakrycie podczas snu, powinniśmy prać z taką samą częstotliwością, jak pościel. Bez względu na materiał, koc wymaga odświeżenia przynajmniej raz w tygodniu.

3. Czy gruby koc można prać ręcznie?

W przypadku grubego i dużego koca pranie ręcznie może być skomplikowane. Namoknięty materiał staje się ciężki, przez co trudno będzie go wysuszyć. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest oddanie koca do profesjonalnej pralni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium